Autyzm a empatia. Naukowcy zbadali tę relację

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP28 października 2022 06:18

Zamiast o deficycie empatii w przypadku osób autystycznych - należy mówić o zachwianiu równowagi pomiędzy empatią poznawczą a emocjonalną – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Autism Research”.

Autyzm a empatia. Naukowcy zbadali tę relację
W autyzmie mówić o zachwianiu równowagi pomiędzy empatią poznawczą a emocjonalną – przekonują naukowcy. Fot. Adobestock
  • W badaniu naukowców z Izraela okazało się, że zachwianie równowagi empatycznej jest znacznie większe u osób autystycznych
  • Naukowcy zaznaczają, że zbytnim uproszczeniem jest stwierdzenie, że osoby z autyzmem są pozbawione empatii poznawczej lub emocjonalnej
  • - Potrzebna jest tu większa wnikliwość - dodają badacze

Empatia poznawcza i emocjonalna

Empatia poznawcza to zdolność rozpoznawania stanów emocjonalnych innych osób, przyjęcia ich perspektywy. Empatia emocjonalna z kolei to zdolność emocjonalnego reagowania na stany innych, odczuwania tego co osoby, z którymi wchodzimy w interakcję.

Dotychczasowe badania zazwyczaj, choć nie zawsze, wskazywały na deficyty empatii poznawczej u osób z autyzmem. Zaprzeczał temu jednak fakt, że część autystyków cechuje się wręcz nadmiarem empatii - zauważają autorzy nowej publikacji.

Przeprowadzili oni badania wśród 1905 osób z autyzmem w wieku od 18 do 80 lat (średnia wieku wynosiła 37 lat). Nieco ponad połowę (54 proc.) stanowiły kobiety. Grupę kontrolną stanowiło 3009 osób w podobnym wieku. Poziom zachwiania równowagi empatycznej oceniano na podstawie wypełnianych przez uczestników kwestionariuszy.

Okazało się, że zachwianie równowagi empatycznej było znacznie większe u osób autystycznych.

Potrzeba większej wnikliwości

- Zbytnim uproszczeniem jest stwierdzenie, że osoby z autyzmem są pozbawione empatii poznawczej lub emocjonalnej. Potrzebna jest tu większa wnikliwość i przyjrzenie się temu, w jaki sposób te dwa rodzaje empatii są ze sobą powiązane. To z kolei pomoże w lepszym zrozumieniu cech autyzmu - mówi dr Florina Uzefovsky, autorka badań.

Każdy rodzaj empatii jest zakorzeniony w innych, niemniej jednak powiązanych ze sobą, mechanizmach neurobiologicznych. Równowaga pomiędzy nimi jest potrzebna dla sprawnego funkcjonowania społecznego.

- Osoby, u których zdiagnozowano autyzm, mogą mieć poziom empatii podobny do tego, który występuje w populacji ogólnej, jednak zbyt mocne przechylenie szali w stronę empatii emocjonalnej może utrudniać niektóre interakcje społeczne. Dlatego nazywamy to zachwianiem empatycznej równowagi - tłumaczą badacze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum