PAP/Rynek Zdrowia | 19-01-2011 11:43

Autor znakomitych atlasów mózgu po raz kolejny w Polsce

Prof. Wiesław Nowiński, światowej sławy twórca atlasów mózgu, w maju po raz kolejny przyjedzie do Polski.

Profesor będzie gościem międzynarodowego spotkania branży biotechnologii i life science ‒ BioForum 2011, które odbędzie się w Łodzi między 11 a 13 maja.

Prof. Nowiński ‒ dyrektor Laboratorium Obrazowania Biomedycznego Agencji ASTAR ‒ od 19 lat prowadzi w Singapurze badania nad możliwościami poznania anatomii ludzkiego mózgu. 

Komputerowe atlasy mózgu opracowane przez zespół prof. Nowińskiego umożliwiają szybką ocenę obszaru mózgu zagrożonego chorobą i wielkości postępu danej choroby. Opracowano już kilkanaście takich trójwymiarowych i bardzo dokładnych atlasów, które są stosowane w aplikacjach klinicznych, naukowych i edukacyjnych. 

Atlasy anatomiczne prof. Nowińskiego mają tę przewagę nad obrazami ze standardowych tomografów i rezonansu magnetycznego, że zostały uzyskane za pomocą aparatury o natężeniu pola magnetycznego wielokrotnie wyższym, co pozwoliło wyodrębnić dużo więcej szczegółów. 

Dzięki nim możliwe jest jeszcze lepsze poznanie anatomii mózgu, a to pomaga m.in. przy planowaniu operacji. Duża dokładność atlasów spowodowała, że są one popularne wśród neurochirurgów, neurologów i radiologów z całego świata. 

BioForum jest ważnym wydarzeniem dla sektora biotechnologicznego i branży life science krajów Europy Środkowej (Węgry, Czechy, Polska, Kraje Bałtyckie). 

Z jednej strony ukazuje region jako źródło innowacyjnych biotechnologii, z drugiej daje liderom światowego biobiznesu możliwość poszukiwania innowacji oraz nawiązywania współpracy na płaszczyźnie naukowo - biznesowej w Europie Środkowej.