Austria: naukowcy opracowali "kalkomanię" z elektrodami

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2018 11:16

Uczeni Graz University of Technology (Austria) opracowali elektrody tatuażowe, wykonane za pomocą drukarki atramentowej, które mogą znaleźć zastosowanie w przypadku badań EKG czy EMG.

Obecnie preferowane elektrody żelowe w praktyce nie są zbyt wygodne (np. żel szybko wysycha), a ponadto wyraźnie ograniczają mobilność pacjentów - informuje Rzeczpospolita.

Francesco Greco z Instytutu Fizyki Ciała Stałego w TU Graz opracował metodę, która proponuje przeniesienie impulsów z ciała człowieka na maszynę przy użyciu drukowanych elektrod tatuażowych. Polimery przewodzące są drukowane na komercyjnym papierze tatuażowym, tworząc w ten sposób układy elektrod. Zewnętrzne złącza, niezbędne do przesyłania sygnałów, są zintegrowane bezpośrednio z tatuażem.

Papier tatuażowy pozwala przenieść bezpośrednio na skórę grafikę wydrukowaną na zwykłej drukarce. Wykonuje się w ten sposób tymczasową, łatwą do usunięcia kalkomanię, podobną do tych załączanych czasem do opakowań gumy do żucia dla dzieci. Elektrody o grubości poniżej jednego mikrometra są nakładane na skórę i mogą być używane w miejscach, w których nie można zainstalować tradycyjnych elektrod - np. ze względu na pracę skóry.

Obecnie zespół pracuje nad rozwiązaniem, które pozwalałaby na wysyłanie i odbieranie sygnałów metodą bezprzewodową.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum