Australia: szybkie i niedrogie ustalanie grupy krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2010 10:45

Opracowano pierwszy prosty test pozwalający szybko i tanio określić grupę krwi.

Trzeba tylko umieścić jej kroplę na specjalnie przygotowanym pasku papieru – informuje pismo „Analytical Chemistry”.

Od ustalenia grupy krwi u ludzi zależy m.in. powodzenie transfuzji, które co roku na całym świecie ocalają życie milionów ludzi – zwracają uwagę autorzy publikacji, Gil Garnier z australijskiego Monash University i jego zespół.

Określanie grupy krwi wymaga obecnie używania skomplikowanego sprzętu, o który trudno zwłaszcza w wielu ubogich częściach świata. Niedrogi, przenośny test mógłby rozwiązać ten problem. Prototyp takiego zestawu opracowali naukowcy z Australii. Są to paski papieru, impregnowane przeciwciałami dla różnych antygenów – cząsteczek powodujących gwałtowną odpowiedź układu odpornościowego. Antygeny te występują na powierzchni naszych czerwonych krwinek, i właśnie od nich zależy grupa krwi.

W badaniach laboratoryjnych próbek krwi pobranej od ochotników naukowcy wykazali, że kropla umieszczona na pasku zmienia jego kolor, wskazującą typ krwi. Wyniki były zgodne z wynikami uzyskanymi w badaniach tradycyjnych.

– Koszt wyprodukowania jednego takiego testu wynosi kilka pensów. To oznacza, że wynalazek może sprzyjać promocji zdrowia w krajach rozwijających się – zauważają autorzy raportu. Test może też być użyteczny w weterynarii, do określania grupy krwi zwierząt podczas badań w terenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum