Australia: naukowcy zbadali mechanizmy hamowania nowotworów przez gen p53

Autor: interia.pl/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2018 10:11

Zespół naukowców z australijskiego Instytutu Waltera i Elizy Hall pod kierownictwem dr Any Janic przebadał sposób, w jaki gen p53 zapobiega powstawaniu chłoniaka z limfocytów B, jednego z nowotworów krwi. Okazuje się, że wiele innych genów - głównie MLH1 - ma kluczowe znaczenie, naprawiając uszkodzone DNA, które może dać początek zmianom nowotworowym.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreśliła dr Janic, od dawna zakładano, że p53 hamuje rozwój nowotworów poprzez indukcję apoptozy, a prowadzone badania wykazały, że p53 działa na wiele sposobów, zaś zabijanie komórek, które mogą stać się nowotworowymi, jest tylko jednym z nich.

Wykazano, że gdy geny naprawy MLH1 nie działają prawidłowo, p53 traci swoje funkcje i rozwijają się chłoniaki. Z drugiej strony, kiedy wymuszono ekspresję MLH1, gdy w komórce nie było p53, nadal utrzymywano supresję guza. Oznacza to, że p53 nie tylko samodzielnie zabija najbardziej niebezpieczne komórki, ale także kieruje genami naprawczymi.

Jak przypomina interia.pl, ponad połowa nowotworów na świecie wiąże się z mutacjami w obrębie tego genu, więc identyfikacja genów współpracujących z p53 może zmienić sposób walki z rakiem.

Więcej: www.interia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum