Aukcja fotografii przyspieszy prace nad biodrukowaniem tkanek i organów

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2019 08:01

Naukowcy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki podczas aukcji charytatywnej fotografii spod mikroskopu zebrali 55 224 zł. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na zakup młynka kriogenicznego. Jest to urządzenie, które znacznie ułatwi i przyśpieszy dalsze prace nad biodrukowaniem tkanek i organów.

Aukcja fotografii przyspieszy prace nad biodrukowaniem tkanek i organów
Podczas aukcji fotografii spod mikroskopu; FOT. Materiały prasowe

- Zainteresowanie aukcją charytatywną przerosło oczekiwania organizatorów. Wydarzenie zgromadziło nie tylko miłośników sztuki i pasjonatów nauki, ale także przedstawicieli środowiska biznesowego zaangażowanych w tworzenie innowacyjnych terapii medycznych - informuje fundacja.

W licytacji dzieł sztuki spod mikroskopu wzięli udział pomysłodawcy i założyciele firmy Cellink, światowego prekursora w dziedzinie biodruku 3D. Zespół Fundacji zaprezentował wyniki swoich badań w niecodziennej formie, aby propagować osiągnięcia polskich naukowców i możliwości zastosowania druku 3D w nowoczesnej medycynie.

14 marca naukowcy odnieśli jeszcze jeden sukces - jako pierwsi na świecie wydrukowali w technologii 3D prototyp bionicznej trzustki z układem naczyniowym. Jest to ważny krok w procesie tworzenia funkcjonalnego bionicznego narządu. W tym roku zamierzają przeprowadzić badania na małych i dużych zwierzętach. Dzięki nim zdobędą niezbędną wiedzę na temat biologicznego zachowania biotuszu i bionicznej trzustki w żywym organizmie.

Biodrukowanie 3D to przyszłość współczesnej medycyny, która może odmienić życie wielu pacjentów. Naukowcy planują stworzyć nowoczesne zaplecze badawcze umożliwiające realizację kolejnych, innowacyjnych projektów w dziedzinie transplantologii. W laboratorium trwają intensywne prace wdrożeniowo-patentowe. Zespół Fundacji wkroczył w zaawansowany etap badań i poszukuje partnerów do współpracy przy komercjalizacji oraz wprowadzeniu na rynek swoich produktów.

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki powstała w 2009 roku. Organizacja zajmuje się głównie działalnością edukacyjną i badawczą w zakresie nauk medycznych oraz biochemicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum