AstraZeneca będzie współpracowała z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 19:23

AstraZeneca Pharma Poland i Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę o współpracy w zakresie innowacji farmaceutycznych,

AstraZeneca będzie współpracowała z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego
Zespoły AstraZeneca i Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego będą ze sobą współpracowały. Fot. mat. prasowe

Studenci i naukowcy UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów posiadających unikatową praktykę biznesową i wiedzę o sektorze innowacji farmaceutycznych. Natomiast będąca w światowej czołówce najbardziej innowacyjnych firma biofarmaceutyczna jaką jest AstraZeneca zyska możliwość rozwijania wybranych pomysłów naukowców UW -

Polski oddział AstraZeneca, nazywany Warsaw Site, zatrudnia ponad 1800 osób, z których ponad połowa zajmuje się tzw. Research & Development (R&D), czyli projektami z zakresu badań i rozwoju. Obok miast takich jak Cambridge czy Goteborg to właśnie w Warszawie mieści się jedno z trzech Globalnych Centrów Operacyjnych Badań Klinicznych AstraZeneca.

- Chcemy wykorzystać wieloletnie doświadczenie AstraZeneca z Wielkiej Brytanii i Szwecji i być pionierami kooperacji biznesu i nauki w obszarze farmacji w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z naukowcami skupionymi wokół uczelni wyższych oraz klastrów Life Science na całym świecie, a teraz także w Polsce, będziemy jeszcze szybciej przybliżać się do jednego z głównych celów działalności AstraZeneca: wyeliminowania raka jako przyczyny zgonu - powiedziałaAlina Pszczółkowska, wiceprezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland, cytowana w informacji prasowej przekazanej mediom.

Współpraca z Warsaw Site będzie szczególnie cenna dla naukowców z takich dziedzin jak chemia, biologia, fizyka czy informatyka, zainteresowanych komercjalizacją swoich odkryć lub zewnętrznym finansowaniem dalszych badań. Bezpośredni kontakt z doświadczonymi ekspertami pomoże przyspieszyć transfer technologii lub lepiej ukierunkować prace naukowe - podkreśił Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Obie strony zakreśliły szeroki zakres współpracy: od prowadzenia wspólnej działalności badawczej i rozwojowej w oparciu o dostępne globalne platformy współpracy AstraZeneca, wspierania działalności edukacyjnej na rzecz UW i AstraZeneca, poprzez budowanie i realizowanie programów wymiany kadr, po indywidualne sesje mentoringu dla start-upów biotechnologicznych związanych z UW i wspieranie realizowania doktoratów wdrożeniowych.

W ramach umowy AstraZeneca i UCCT będą się koncentrować także na dwóch innych obszarach. Z jednej strony na rozwijaniu oferty dla studentów poprzez wypracowanie atrakcyjnych programów praktyk. Z drugiej strony - na wdrażaniu takich form współdziałania, które dadzą rezultat w postaci zwiększania wartości własności intelektualnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum