Aspiryna nie zawsze najlepsza w zapobieganiu udarowi

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2014 18:16

Lekarze nie powinni rutynowo przepisywać aspiryny zagrożonym udarem mózgu pacjentom z migotaniem przedsionków - informuje serwis „BBC News”.

Brytyjski National Institute of Health and Care Excellence (NICE) zalecił lekarzom, by przepisywali pacjentom z migotaniem przedsionków inne niż aspiryna leki zapobiegające udarowi mózgu.

Chodzi głównie o warfarynę oraz preparaty nowej generacji zmniejszające krzepliwość krwi. Aspiryna pozostaje ważnym i skutecznym środkiem zapobiegającym zawałom i udarom w przypadku pacjentów z innymi niż migotanie przedsionków czynnikami ryzyka.

Migotanie przedsionków to najczęstszy rodzaj zaburzeń rytmu serca - zdarza się mniej więcej u co setnej osoby. Przedsionki serca kurczą się bardzo szybko, co obniża wydajność pracy serca, a także sprzyja powstawaniu zakrzepów, które wędrując z prądem krwi mogą powodować udar mózgu.

Aby zmniejszyć ryzyko udaru, przez wiele lat stosowano aspirynę, jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że u pacjentów z migotaniem przedsionków korzyści z jej stosowania nie dorównują korzyściom związanym z podawaniem innych leków - zwłaszcza warfaryny oraz doustnych antykoagulantów nowej generacji.

Eksperci zaznaczają, że większość lekarzy przepisuje właśnie warfarynę i nowe antykagulanty - jednak oficjalne zalecenia nie zmieniały się od roku 2006.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum