Apel o zawieszenie badań modyfikujących geny ludzkich zarodków

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2015 10:07

Przedstawiciele Stowarzyszenie na rzecz Medycyny Regeneracyjnej, międzynarodowego porozumienia zrzeszającego prawie 200 instytucji, zaapelowali o wprowadzenie moratorium na badania, w trakcie których modyfikowany jest materiał genetyczny ludzkich plemników, komórek jajowych i embrionów.

Apel o zawieszenie badań modyfikujących geny ludzkich zarodków

Edward Lanphier, główny autor apelu opublikowanego w ostatnim "Nature", przekonuje, że dziedziczone modyfikacje ludzkiego materiału genetycznego niosą ze sobą duże zagrożenie, a potencjalny zysk dla zdrowia jest na razie bardzo znikomy.

Zdaniem sygnatariuszy apelu z 12 marca, nie jesteśmy teraz w stanie wystarczająco kontrolować enzymów tnących DNA i dać gwarancji, że nie zmodyfikują one - już bez naszej wiedzy i woli - innych rejonów ludzkiego genomu. "Mogą powstać kolejne - już absolutnie przez nas niechciane - mutacje" - ostrzegają.

Podkreślają, że jednym z głównych motywów ich decyzji były obawy, ale też przekonanie, że w najbliższym czasie pokażą się pierwsze prace dotyczące modyfikowania DNA ludzkich komórek płciowych i ludzkich zarodków.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum