Aparat słuchowy chroni przed demencją?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2019 13:31

Seniorzy, którzy noszą aparat słuchowy w związku z pogarszaniem się słuchu wraz z wiekiem, są w mniejszym stopniu narażeni na demencję w porównaniu z osobami, które lekceważą lub wstydzą się problemu ze słuchem i nie chcą nosić aparatu.

Aparat słuchowy chroni przed demencją?
Osoby, które nosiły aparaty słuchowe, radziły sobie lepiej podczas testów sprawdzających pamięć roboczą i koncentrację Fot. Shutterstock

Taką informację przekazali naukowcy z Uniwersytetu Exeter i King's College London w Wielkiej Brytanii podczas Międzynarodowej Konferencji Alzheimer's Association, która odbywa się w dniach 14-18 lipca br. w Los Angeles.

Wniosek ten jest wynikiem badań przeprowadzonych w ramach projektu PROTECT, w którym wzięło udział 25 tys. osób po 50. roku życia. Połowa uczestników nosiła aparat słuchowy w celu zniwelowania problemów wynikających z ubytku słuchu. Druga grupa, mimo takich samych problemów, nie nosiła aparatu.

Obie grupy przez dwa lata co 12 miesięcy przechodziły testy zdolności poznawczych. Po upływie dwóch lat badacze ustalili, że osoby, które nosiły aparaty słuchowe, radziły sobie lepiej podczas testów sprawdzających pamięć roboczą i koncentrację w porównaniu z osobami, które nie nosiły aparatów.

- Wcześniejsze badania wskazywały, że ubytek słuchu ma związek z pogorszeniem pracy mózgu, pamięci oraz ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki naszej analizy wskazują, że aparat słuchowy przyczynia się do ochrony mózgu przed demencją. Choć należy przeprowadzić więcej badań, w tym badania kliniczne, aby potwierdzić te wnioski, warto namawiać seniorów, którzy mają problemy ze słuchem, aby nie rezygnowali z aparatów, gdyż mogą korzystnie wpływać na ogólne zdrowie mózgu - komentuje dr Anne Corbett z Uniwersytetu Exeter.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum