Aparat na zębach pomoże niesłyszącym?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 13:33

Naukowcy próbują pomóc chorym na jednostronna głuchotę.

Mocowany do zębów aparat słuchowy mógłby pomóc osobom cierpiącym z powodu jednostronnej głuchoty – informuje „New Scientist”.

Podobno tracący słuch Beethoven radził sobie mocując pręt do fortepianu i ściskając koniec tego pręta zębami. Muzyczne wibracje trafiały z jego żuchwy do ucha wewnętrznego.

Na podobnej zasadzie ma działać aparat słuchowy, który powinien trafić na rynek w przyszłym roku. Ma on pomagać osobom, które słyszą tylko na jedno ucho. Jednostronna głuchota utrudnia lokalizowanie źródeł dźwięku, co czyni przechodzenie przez ulicę niebezpiecznym. Trudno także zrozumieć rozmowy prowadzone w hałaśliwych miejscach.

Firma Sonitus Medical z San Mateo w Kalifornii opracowała niewielkie urządzenie, które owija się wokół zęba. Odbiera ono dźwięki, rejestrowane przez mikrofon w głuchym uchu i przetwarza je w wibracje. Wibracje są przenoszone przez żuchwę do ślimaka czynnego ucha. Dzięki temu osoba z aparatem słyszy przestrzenny dźwięk.

Przewodnictwo kostne działa także u osób normalnie słyszących – to dlatego własny nagrany głos brzmi dla nas inaczej, niż gdy słyszymy go mówiąc. Dotychczasowe próby wykorzystania przewodnictwa kostnego w aparatach słuchowych wymagały wszczepiania w czaszkę tytanowego implantu lub niewygodnego zestawu noszonego na głowie.

Wstępne próby wskazują, że urządzenie ułatwia rozumienie mowy pomimo hałasu i nie niszczy zębów. Jeśli testy dobrze pójdą, powinno uzyskać aprobatę FDA na początku roku 2010.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum