Antykoncepcja a rak jajnika. Tabletki zmniejszają ryzyko nowotworu

Autor: PAP • Źródło: PAP09 lipca 2021 13:00

Antykoncepcja a rak jajnika? Przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji w postaci tabletek wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju raka jajnika. Dotyczy to kobiet z mutacją BRCA.

Dziedziczne mutacje BRCA są istotnym czynnikiem ryzyka kobiecych nowotworów. Fot. Shutterstock
  • Badanie pokazało, że kobiety z rakiem jajnika rzadziej przyjmowały doustną antykoncepcję
  • Na zmniejszenie ryzyka choroby wpływ miał m.in. dłuższy czas stosowania tabletek
  • U kobiet stosujących antykoncepcję przez 7 lat wykrywalność raka była wyższa niż u tych, które stosowały ją przez 8-9 lat

Naukowcy z Holenderskiego Instytutu Badań nad Rakiem w Amsterdamie badali zależność pomiędzy stosowaniem doustnej antykoncepcji a ryzykiem raka jajnika u 3989 kobiet z mutacją BRCA1 i 2445 kobiet z mutacją BRCA2.

Antykoncepcja a nowotwór jajnika

Uczestniczki, u których zdiagnozowano raka jajnika, rzadziej stosowały doustną antykoncepcję (58,6 proc. kobiet z BRCA1 i 53,5 proc. z BRCA2). W grupie, u której nie zdiagnozowano nowotworu, tabletki przyjmowało 88,9 proc. kobiet z BRCA1 i 80,7 proc. z BRCA2.

Na zmniejszenie ryzyka pozytywnie wpływał także dłuższy czas stosowania tabletek oraz stosowanie ich w niedalekiej przeszłości. Kobiety z BRCA1 i BRCA2, u których zdiagnozowano raka jajnika stosowały antykoncepcję średnio przez siedem lat, podczas gdy te, które nie zachorowały - średnio osiem lat (grupa z BRCA1) i dziewięć lat (grupa z BRCA2).

Mutacje genowe podnoszą ryzyko niektórych nowotworów

Dziedziczne mutacje BRCA są istotnym czynnikiem ryzyka kobiecych nowotworów. W przypadku mutacji genu BRCA1 ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi od 50 do 80 proc., a ryzyko raka jajnika - około 45 proc. Przy mutacji BRCA2 jest to odpowiednio 31-56 proc. i 11-27 proc.

Więcej - w publikacji źródłowej (https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)00038-7/fulltext)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum