Antydepresanty zwiększają ryzyko poronienia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2010 09:42

Stosowanie antydepresantów przez kobiety w ciąży zwiększa ryzyko poronienia o 68 proc. - ostrzegają kanadyjscy naukowcy.

Leki na depresję są dość powszechnie stosowane przez przyszłe mamy. Według statystyk prawie 4 proc. kobiet przyjmuje je podczas pierwszego trymestru ciąży, mimo nie do końca zbadanego wpływu tych środków na zdrowie dzieci. Z drugiej strony przerwanie leczenia grozi nawrotem objawów depresyjnych, co również stanowi zagrożenie dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Większość przeprowadzonych do tej pory badań nie dotyczyła bezpośredniego wpływu antydepresantów na ryzyko poronienia. Były przeprowadzane na małych grupach badawczych, a ich wyniki były niejasne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu przeprowadzili pierwsze duże badanie wpływu na ryzyko poronienia różnego rodzaju antydepresantów, podawanych w różnych dawkach.

Analizie poddano historie medyczne 5124 kobiet, które poroniły przed 20 tygodniem ciąży oraz dużej grupy kobiet które nie poroniły i stanowiły grupę kontrolną. Wśród kobiet, które straciły ciążę aż 5,5 proc. przyjmowało antydepresanty podczas ciąży.

Jak stwierdzili badacze, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI - najpowszechniej stosowane leki na depresję), a zwłaszcza paroksetyna i venlafaksyna znacząco zwiększały ryzyko poronienia, podobnie jak wysokie dawki innych antydepresantów. Również stosowanie leczenia skojarzonego kombinacją różnych leków przeciwdepresyjnych zwiększało ryzyko poronienia aż dwukrotnie.

Zdaniem naukowców wyniki badań wskazują, że lekarze opiekujący się ciężarnymi powinni rozważać z przyszłymi mamami wszystkie plusy i minusy leczenia depresji w ciąży inhibitorami wychwytu serotoniny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum