Antydepresanty szkodzą cierpiącym na nowotwory?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2011 08:41

Ustalenie negatywnego wpływu leków antydepresyjnych na chorych cierpiących na nowotwory - to efekty badań polskich uczonych przedstawione podczas kongresu immunologii w Gdańsku. 

Antydepresanty szkodzą cierpiącym na nowotwory?

Jednym z najciekawszych odkryć polskich immunologów, przedstawionych na XIV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej było ustalenie przez zespół badaczy pod kierownictwem dr hab. Marty Kubery z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, wpływu leków antydepresyjnych na rozwój nowotworów.

Naukowcy zbadali efekty działania substancji czynnych dwóch znanych leków antydepresyjnych - fluoksetyny i dezypraminy - w przypadku rozwoju gruczolakoraków i czerniaków.

W czasie eksperymentu, leki podawano myszom przed wprowadzeniem do nich różnych rodzajów komórek rakowych i po ich wprowadzeniu. Stwierdzono znaczny wpływ leku na rozwój czerniaka; w przypadku dezypraminy podanej przed wszczepieniem komórek rakowych u młodych samców myszy stwierdzono zahamowanie wzrostu guzów. W przypadku starych samców guzy rozwijały się szybciej. Badacze zaobserwowali też dużą ilość zgonów wywołanych przerzutami nowotworów.

Jak wyjaśniła dr hab. Marta Kubera, leki te działają na układ odpornościowy, powodując zmniejszenie skuteczności jego działania. Jednak zależy to również od typu nowotworu - w przypadku jednych leki antydepresyjne mogą hamować ich rozwój, zaś w innym przypadku mogą wywierać wpływ negatywny. Tymczasem właśnie skuteczność działania układu immunologicznego w trakcie rozwijania się komórek rakowych decyduje o późniejszym przebiegu choroby.

Eksperymenty przeprowadzone przez polskich uczonych są pierwszymi tak wyraźnie wykazującymi na związek pomiędzy lekami antydepresyjnymi a rozwojem nowotworów. Jest to problem bardzo istotny - ponad 73 proc. pacjentów z nowotworami wykazuje objawy depresji i większość z nich jest leczona różnymi typami leków antydepresyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum