Antybiotyk z warana. Czy pomoże w zakażeniach lekoopornych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2017 12:15

Krew warana z Komodo, największej jaszczurki żyjącej obecnie na Ziemi, może być inspiracją dla opracowania nowych antybiotyków - informuje pismo "npj Biofilms and Microbiomes".

Antybiotyk z warana. Czy pomoże w zakażeniach lekoopornych?
W ślinie warana roi się od zabójczych bakterii, ale mu nie szkodzą. Fot. Flickr/manaties (CC BY-SA 2.0)

Osiągający nawet trzy metry długości waran, który żyje na pięciu wyspach indonezyjskiego archipelagu Sunda, jest niebezpiecznym zwierzęciem - nie tylko ze względu na wielką siłę, szybkość poruszania i ostre zęby, ale również ślinę, w której roi się od zabójczych bakterii. Zakażone śliną rany mogą spowodować śmierć w ciągu kilku dni.

Jednak samemu gadowi bakterie najwyraźniej nie szkodzą. To zasługa obecnych we krwi wielkiej jaszczurki peptydów o właściwościach antybakteryjnych.

Amerykański zespół Monique van Hoek z George Mason University stworzył syntetyczny odpowiednik waraniego peptydu, nazwany roboczo DRGN-1.

Jak wykazały doświadczenia na myszach, DRGN-1 wspomaga gojenie ran zakażonych szczególnie odpornymi na antybiotyki szczepami bakterii Pseudomonas aeruginosa oraz Staphlyococcus aureus. Wyjątkową niewrażliwość na obecnie stosowane leki zawdzięczają one zdolności do tworzenia zwartych kolonii - biofilmów.

Zdaniem autorów syntetyczny peptyd DRGN-1 może w przyszłości stać się podstawą do opracowania nowych antybiotyków działających miejscowo na zakażone rany. Oprócz aktywności antybakteryjnej peptyd wydaje się nasilać migrację komórek skóry w pobliże rany.

Jako że coraz więcej szczepów bakterii staje się odpornych na niemal wszystkie antybiotyki, opracowanie nowych leków tego rodzaju staje się coraz potrzebniejsze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum