Ankieta: co nastolatkowie mówią nam o swoim zdrowiu i stylu życia

Autor: Instytut Matki i Dziecka/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2019 18:43

Jak wynika z najnowszych badań HBSC, samoocena zdrowia i zadowolenia z życia u polskich nastolatków pogarsza się wraz z wiekiem. Ma to odzwierciedlenie także w niekorzystnym stylu życia. Zaobserwowano spadek odsetka polskich nastolatków aktywnych fizycznie oraz nastolatków spożywających zbilansowane posiłki.

Ankieta: co nastolatkowie mówią nam o swoim zdrowiu i stylu życia
Samoocena zdrowia i zadowolenia z życia u polskich nastolatków pogarsza się wraz z wiekiem. Fot. Richard Leeming/Flickr CC BY-SA 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Intensywną aktywność fizyczną, co najmniej 4 dni w  tygodniu, podejmuje 10 proc. mniej dziewcząt, niż chłopców. Różnica na niekorzyść dziewcząt zwiększa się wraz z wiekiem. Wśród ogółu badanych nastolatków 64,6 proc. nie miało nadwagi i  nie istniała obiektywna potrzeba podejmowania przez nich działań w  celu schudnięcia - podaje, podsumowując dane badania HBSC (Health Behaviour In School-Aged Children), Agnieszka Michalska z biura prasowego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Jak wynika z polskiego opracowania badania HBSC, niewiele ponad 1/3 polskich nastolatków spożywała owoce (38,2 proc.) i warzywa (34,2 proc.) na zalecanym poziomie. Prawie 2/3 nastolatków spożywało słodycze częściej, niż raz w tygodniu (69,9 proc.), a niemal połowa z tą samą częstotliwością piła dosładzane napoje (44,9 proc.). Tylko jedna czwarta ankietowanych uczniów (26,3 proc.) codziennie spożywa z rodzicami co najmniej jeden posiłek -

Badane dziewczęta częściej niż chłopcy w życiu piły alkohol oraz upijały się. Uwzględniając w analizach płeć badanych osób wykazano, że o ile w wieku 11 i 13 lat próby picia częściej podejmowali chłopcy niż dziewczęta, o tyle w wieku 15 lat znacznie częściej miały je za sobą dziewczęta (66,3 proc.) - czytamy we wnioskach raportu przekazanych redakcji Rynku Zdrowia.

Z wiekiem zwiększa się także odsetek młodzieży podejmującej próby palenia z 6,3 proc. u 11-latków do 18,9 proc. i 39,1 proc. u 13 i 15 latków. Uwzględniając w analizach płeć badanych osób zaobserwowano, że o ile w wieku 11 i 15 lat próby palenia częściej podejmowali chłopcy niż dziewczęta, o tyle w wieku 15 lat niekorzystna sytuacja występuje wśród dziewcząt 40,2 proc. (u chłopców 37,8 proc.).

Pytania na temat subiektywnej oceny zdrowia prowadzą do spójnych wniosków - podobnie jak w poprzednich rundach badań, dziewczęta oceniają swoje zdrowie gorzej niż chłopcy, ale różnice związane z płcią pojawiają się dopiero około 13 roku życia.

Opublikowany najnowszy raport z badań HBSC dotyczy zdrowia uczniów w 2018 roku. Jest to kompleksowa publikacja dotycząca zdrowia i rozwoju, z uwzględnieniem zachowań prozdrowotnych, zachowań ryzykownych oraz społecznego kontekstu zdrowia. Współautorkami polskiego raportu są specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie - prof. Joanna Mazur, dr Agnieszka Małkowska-Szkutnik oraz dr Anną Dzielska

Badania HBSC realizowane są od 1982 roku cyklicznie co cztery lata. Obecnie członkami sieci badawczej jest 49 krajów lub regionów (www.hbsc.org) z  Europy oraz Ameryki Północnej. Polska jest członkiem sieci HBSC od 1989 r., co pozwoliło na przeprowadzenie tych badań już osiem razy.

W prezentowanym raporcie ograniczono się do trzech typowych grup wiekowych HBSC (11, 13 i 15 lat) oraz tylko do przypadków zatwierdzonych w Międzynarodowym Banku Danych HBSC 
w Bergen (próba 5225 uczniów).

Całość raportu dostępna na stronie Instytutu Matki i Dziecka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum