Animacje głosek i wad wymowy dostępne w internecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2011 13:29

Animacje przedstawiające 45 głosek języka polskiego i ponad 70 wad wymowy można obejrzeć i wysłuchać na internetowym portalu fonetyki www.fonem.eu . Nad animacjami, z których skorzystają zarówno studenci i wykładowcy logopedii, jak i terapeuci, pracowali specjaliści z pięciu uczelni.

Animacje głosek i wad wymowy dostępne w internecie

W serwisie będzie można zobaczyć animacje 45 głosek języka polskiego.

- W tej chwili przygotowane są już głoski w ”izolacji”, czyli np. sama głoska ”a”. Do systemu będą jeszcze dodane animowane głoski w całych wyrazach. Właśnie przygotowanie tych animacji sprawiło najwięcej trudności i problemów - powiedziała PAP dr Joanna Gruba z Uniwersytetu Śląskiego.

Przygotowywano je za pomocą maszyny zwanej artykulografem. Do języka i warg badanego przyklejano diody, które rejestrowały ruch poszczególnych narządów. Potem zebrane dane były odpowiednio przeliczane i animowane.

Dr Gruba przyznała jednak, że przygotowanie wszystkich głosek sprawiło twórcom systemu dużo trudności, m.in. dlatego, że w literaturze nie ma jednolitych opisów głosek.

Już teraz w serwisie można korzystać z animacji przedstawiających 70 różnych wad wymowy.

- Pokazujemy najczęściej występujące u dzieci wady wymowy. W systemie dostępne są zarówno animacje, jak i nagrania dzieci z konkretną wadą - opisała rozmówczyni PAP.

Jak wyjaśniła, serwis opracowano przede wszystkim z myślą o studentach pedagogiki, psychologii, językoznawstwa, logopedii, medycyny, czyli dla wszystkich tych, którzy mają w swoich zajęciach z fonetyki języka polskiego.

- Przydatna będzie również dla logopedów i terapeutów, którzy pracują z pacjentami nieprawidłowo wymawiającymi poszczególne dźwięki i muszą pokazać jak prawidłowo wygląda ułożenie języka podczas wymawiania danej głoski - powiedziała dr Gruba.

Do września twórcy systemu planują dodanie głosek w całych wyrazach.

- Jednak cały czas będziemy dodawać kolejne przykłady wad wymowy. Bardzo chciałabym by portal żył i rozwijał się - zadeklarowała dr Gruba.

Projekt "Portal edukacyjny polskiej fonetyki stosowanej w zakresie normy i patologii mowy" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W opracowaniu portalu wzięli udział uczeni z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nad przekazem audiowizualnym czuwają specjaliści różnych dziedzin: graficy, reżyserzy dźwięku, programiści, lektorzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum