Amerykańskie papierosy szkodzą bardziej niż inne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 12:30

Poziom zawartości kancerogenów - czynników, zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na raka, w papierosach, wyprodukowanych w USA, jest znacznie wyższy, niż w innych.

Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy z Krajowego Ośrodka Kontroli i Profilaktyki Chorób USA na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań. Ich uczestnikami było 126 palaczy z dwóch amerykańskich miast - Buffalo i Minneapolis, a także Londynu (Wielka Brytania), Melbourne (Australia) i Waterloo (Kanada). Wszyscy byli w grupie wiekowej od 18 do 55 lat i wypalali co najmniej 10 papierosów dziennie.

Dla celów naukowych eksperci przeanalizowali skład chemiczny wypalonych, przez uczestników badania, niedopałków papierosów najpopularniejszych marek w danym kraju.

Łącznie zbadano przeszło 2 tysiące filtrów papierosowych niedopałków. Okazało się, że zawartość kancerogenów w niedopałkach amerykańskich papierosów trzykrotnie przewyższa koncentrację tych samych substancji w wypalonych papierosach z innych krajów. Prócz tego, w analizach moczu palących Amerykanów wykryto dwa razy więcej, niż u palaczy z innych krajów, charakterystycznych dla tytoniu nitrozaminów - substancji, charakteryzujących się właściwościami kancerogennymi. Tak więc, palący Amerykanie „przepuszczali” przez swój organizm dwa razy więcej kancerogenów, niż palacze z innych krajów.

Naukowcy podkreślają, że żadne papierosy nie przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum