Amerykańskie badania: więcej zatrudnionych pielęgniarek to mniej zgonów z powodu sepsy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2020 12:15

Podniesienie liczby zatrudnionych w szpitalach pielęgniarek prowadzi do zmniejszenia liczby zgonów z powodu sepsy (posocznicy), będącej zaburzoną reakcją organizmu na zakażenie - informuje ''American Journal of Infection Control''.

Amerykańskie badania: więcej zatrudnionych pielęgniarek to mniej zgonów z powodu sepsy
Obciążenie pielęgniarki opieką nad każdym dodatkowym pacjentem jest związane z wyższą o 12 proc. śmiertelnością wewnątrzszpitalną z powodu sepsy .Fot. Archiwum

Sepsa jest ostrym stanem zagrażającym życiu, wynikającym z infekcji. Początkowo może wydawać się nieszkodliwa, ale u dzieci i dorosłych może szybko doprowadzić do zgonu. Według badania opublikowanego w "The Lancet", w 2017 roku na świecie odnotowano 48,9 milionów przypadków sepsy i aż 11 milionów zgonów. 20,3 miliona przypadków sepsy i 2,9 miliona zgonów z tego powodu odnotowano wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Aż 19,7 proc. wszystkich zgonów na świecie było związanych z sepsą.

Stan Nowy Jork jest w USA liderem w leczeniu sepsy dzięki wprowadzonym w roku 2013 przepisom znanym jako Rory's Regulations, nazwanym na cześć 12-letniego chłopca, który w tamtejszym szpitalu nieoczekiwanie zmarł na sepsę. Przepisy te nakładają na szpitale obowiązek wdrażania protokołów badań przesiewowych, wczesnej diagnozy i terminowego leczenia pacjentów z sepsą.

Naukowcy z Center for Health Outcomes and Policy Research University of Pennsylvania School of Nursing przeprowadzili niezależne badania, aby sprawdzić, czy oczekujące na zatwierdzenie przepisy dotyczące personelu pielęgniarskiego w stanie Nowy Jork leżą w interesie publicznym.

Badanie objęło 116 szpitali w stanie Nowy Jork i ponad 52 000 hospitalizowanych pacjentów z rozpoznaniem posocznicy. Średnio w tych szpitalach pielęgniarki opiekowały się 6,3 pacjenta, przy znacznych różnicach w zatrudnieniu w zależności od szpitala - od 4,3 pacjenta na pielęgniarkę w najlepszych szpitalach do 10,5 pacjenta w najgorzej obsadzonych. Obecnie w Nowym Jorku nie ma wymogu, aby szpitale spełniały minimalne standardy bezpiecznej obsady pielęgniarskiej.

Jak wskazują wyniki badań, obciążenie pielęgniarki opieką nad każdym dodatkowym pacjentem jest związane z wyższą o 12 proc. śmiertelnością wewnątrzszpitalną z powodu sepsy. Natomiast poprawa przestrzegania obowiązkowych pakietów opieki zmniejsza śmiertelność z powodu sepsy tylko o 5 proc.

Dlatego - zdaniem autorów badań - zatrudnienie dodatkowego personelu pielęgniarskiego, zgodnie z proponowaną legislacją prawdopodobnie uratowałoby życie wielu pacjentów z sepsą, a także pozwoliło zaoszczędzić pieniądze dzięki skróceniu czasu pobytu w szpitalu.

Współautorka, dyrektor CHOPR dr Linda H Aiken, RN, profesor University of Pennsylvania, powiedziała: "To niezależne badanie naukowe pokazuje, że zwiększona obsada pielęgniarska w szpitalu jest najlepszą obietnicą znacznego zmniejszenia liczby zgonów z powodu sepsy, która często uderza w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej, zwiększona obsada pielęgniarska dzięki krótszym pobytom w szpitalu prowadzi do oszczędności kosztów leczenia sepsy, które to oszczędności można ponownie zainwestować w obsadę pielęgniarską".

Ustawa o bezpiecznej obsadzie personelu w opiece wysokiej jakości (A2954 / S51032), która obecnie jest procedowana w stanie Nowy Jork, określa minimalne wymagania dotyczące personelu pielęgniarskiego dla wszystkich szpitali w stanie Nowy Jork, które służyłyby doprowadzeniu szpitali o słabej obsadzie personelu do minimalnego standardu opartego na dowodach.

Jak wykazała tegoroczna ankieta Harris Poll sponsorowana przez organizację NursesEverywhere.com, 90 proc. ankietowanych uważa, że szpitale powinny być zobowiązane do przestrzegania standardów bezpiecznej obsady pielęgniarskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum