Gaeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 10-10-2009 08:47

Amerykańscy naukowcy na tropie wirusa zmęczenia?

Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywoływany przez mało znany dotąd wirus - wynika z badań amerykańskich naukowców.

CFS - zespół chronicznego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrom) Światowa Organizacja Zdrowia uznała za odrębną jednostkę chorobową. Coraz więcej lekarzy przyznaje, że taka choroba rzeczywiście istnieje, a statystyki mówią o 17 mln ludzi na świecie nią dotkniętych.

Zdiagnozowanie CFS nie jest jednak proste. Opiera się na wykluczeniu innych chorób wywołujących podobne objawy. Dopiero jeśli lekarz stwierdzi, że to żadna z nich (np. nie depresja i nie zaburzenia tarczycy), orzeka się CFS.

Dokładna przyczyna zespołu przewlekłego zmęczenia jest ciągle nieznana. Specjaliści twierdzą, że do rozwoju choroby w dużej mierze przyczynia się styl życia. Wiele osób cierpiących na CFS ma za sobą szybki awans zawodowy, jest długotrwale narażonych na stres, bierze na siebie zbyt wiele obowiązków i przeznacza mało czasu na odpoczynek. Zmęczenie zwiększa podatność na infekcje, przez co organizm przemęcza się jeszcze bardziej.

Na CFS najbardziej narażone są osoby w wieku 20-40 lat, na stanowiskach kierowniczych, pracujące powyżej 12 godzin na dobę, a choroba częściej dotyka kobiety.

Zespół naukowców z trzech amerykańskich ośrodków, pracujących pod kierunkiem Vincenta Lombardiego z Whittemore Peterson Institute w Reno w stanie Nevada, zbadał 319 osób. 101 z nich cierpiało na CFS, 218 było zdrowych. Zbadano populację białych ciałek krwi, które są pierwszą linią obrony organizmu w walce z infekcjami. Okazało się, że w większości próbek krwi osób cierpiących na CFS wykryto obecność wirusa określanego skrótem XMRV (od xenotropic murine leukemia-related virus).

We krwi zdrowych ochotników też czasem natrafiano na ślad XMRV, różnica była jednak bardzo duża. W grupie zdrowych wirusa stwierdzono u 3,7 proc. badanych, wśród chronicznie zmęczonych - aż u 67 proc.

Wykazano też, że wirus potrafi zakażać zdrowe ludzkie komórki. Ponadto jest on również w stanie pobudzić organizm do odpowiedzi immunologicznej.