Alkoholizm w rodzinie zwiększa ryzyko otyłości?

Autor: Washington University/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2010 17:06

Zdaniem amerykańskich badaczy, związek pomiędzy występowaniem alkoholizmu i otyłości staje się w ostatnich latach coraz bardziej ewidentny.

Alkoholizm w rodzinie zwiększa ryzyko otyłości?

Zespół naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis stwierdził związek pomiędzy alkoholizmem a występowaniem otyłości.

Osoby z rodzin, w których występował alkoholizm, a zwłaszcza kobiety, są, zdaniem badaczy, znacznie bardziej narażone na otyłość. Rodzinna historia alkoholizmu i jej skutek w postaci podwyższonego ryzyka otyłości dotyczy jednak tak samo kobiet jak i mężczyzn. 

Naukowcy nie wykluczają, że częstsze występowanie otyłości w rodzinach alkoholowych może wynikać z faktu, że niektóre osoby próbują zastąpić jedno uzależnienie innym. 

Osoby, które doświadczyły życia w rodzinach alkoholików, próbując ratować się przed skutkami tego nałogu, zaczynają jeść ponad miarę, w tym również posiłki bardzo wysoko kaloryczne. 

Zdaniem naukowców nie jest też wykluczone, że nadmierne jedzenie oddziałuje na te same obszary w mózgu, które są pobudzane w przypadku uzależnień. 

Więcej: Washington University in St. Louis

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum