Alkohol uderza do głowy w sześć minut po toaście

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2009 14:15

Niemieccy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu wykazali, że procenty uderzają do głowy z sześć minut po wypiciu.

Po raz pierwszy badania zostały przeprowadzone na człowieku. Do tej pory badania mające na celu wykazanie szkodliwego wpływu alkoholu na mózg prowadzone były tylko na zwierzętach – informuje Rzeczpospolita. Naukowcy chcieli dowiedzieć się jak przebiega proces reakcji mózgu na alkohol.

W eksperymencie uczestniczyło ośmiu mężczyzn i siedem kobiet. Wypijali – przez 90-centymetrowej długości słomkę – trzy szklanki piwa lub dwa kieliszki wina, powoli, leżąc. Ich mózgi badane były skanerem. Badacze chcieli w sposób kontrolowany by stężenie alkoholu u ochotników utrzymywało się na poziomie od 0,05 do 0,06 proc.

Właśnie taki poziom nie powoduje zatrucia człowieka, ale uniemożliwia już np. jazdę samochodem. Skaner umożliwiał badaczom obserwowanie drobnych zmian w strukturze komórkowej mózgu, wywoływanych przez alkoho. Z badań wyniknęło, że ilość substancji chemicznej, która chroni komórki mózgu malała kiedy rósł poziom alkoholu. Zarówno kobiety i mężczyźni reagowali tak samo.

Według neurologów niebezpieczne działanie alkoholu na mózg trwało tylko chwilę, jednak z upływem czasu pojawiały się kłopoty z regeneracją komórek. Wyniki wskazują, że zmiany w metabolizmie mózgu po umiarkowanym spożyciu alkoholu u osób w pełni zdrowych są całkowicie odwracalne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum