Akupunktura w leczeniu depresji skuteczniejsza od farmakologii?

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 21 października 2016 21:45

Akupunktura skuteczniejszą metodą leczenia depresji niż leczenie farmakologiczne - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jinan w Kantonie w Chinach.

Akupunktura w leczeniu depresji skuteczniejsza od farmakologii?
Akupunktura w leczeniu depresji skuteczniejsza od farmakologii? FOT. Shutterstock

Akupunktura jest starożytną, posiadającą dobrze udokumentowaną historię, metodą w leczeniu zaburzeń nastroju. Badacze z Wydziału Psychologii Szpitala Klinicznego Uniwersytetu w Jinan postanowili dowieźć tego naukowo.

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięły udział 72 osoby w wieku 28- 29 lat o podobnym przebiegu choroby. Pacjentów losowo podzielono na dwie grupy. W jednej jako metodę leczenia stosowano zabiegi akupunktury, w drugiej leczenie farmakologiczne lekiem na bazie fluoksetyny.

Fluoksetyna jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jest stosowana u pacjentów z depresją, atakami paniki, objawami silnego stresu i niepokoju, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Po zakończeniu procesu leczenia okazało się, że w grupie kontrolnej przyjmującej leki farmakologiczne, wyleczonych zostało 9 pacjentów, 20 wykazało znaczną poprawę, u 7 z nich nie zaobserwowano poprawy. W grupie przyjmującej zabiegi akupunktury całkowitemu wyleczeniu uległo 21 pacjentów, 11 uzyskało znaczną poprawę, a 4 pacjentów zgłaszało brak poprawy.

Ostateczny wskaźnik skuteczności opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Jinan w Chinach wyniósł 84,8% dla leczenia farmakologicznego oraz 88,9% dla terapii akupunkturą.

Nie bez znaczenia jest jednak również fakt, że leczenie akupunkturą, w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego nie powoduje takich jak ono skutków ubocznych (np. spowolnienia reakcji). Zakończenie terapii akupunkturą nie powoduje także wyraźnego pogorszenia samopoczucia, które obserwowane jest po odstawieniu leków antydepresyjnych (tzw. zespół odstawienny).

Czytaj: www.healthcmi.com

- Zgłasza się do mnie co raz więcej pacjentów, którzy zrezygnowali bądź chcą zrezygnować z przyjmowania leków z powodu działań niepożądanych. Tłumaczę im, że samodzielne, nagłe odstawienie leków jest ryzykowne, może wywołać nieoczekiwane skutki. Należy to robić pod kontrolą lekarza - przestrzega neurolog dr Łukasz Kmieciak.

Specjalista (jedyny w Polsce lekarz, który jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy) dodaje, że reakcje pacjentów na akupunkturę są różne - u niektórych udaje się zupełnie odstawić leki dość szybko, np. po 10 zabiegach, inni pozostają na lekach, ale możemy znacznie zmniejszyć ich ilość lub zredukować dawkę. Wskazuje również, że niektóre badania dowodzą, że akupunktura może mieć wspomagający wpływ na wątrobę, przeciążoną metabolizowaniem leków.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum