Aktywność fizyczna ważna w profilaktyce nowotworów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2019 11:33

Z badań wynika, że ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, gruczołu krokowego, endometrium, przełyku, żołądka, pęcherza i nerek o 15-20 proc. - podkreśla Anna Plucik-Mrożek, internistka i specjalistka kwalifikacji do aktywności fizycznej w inicjatywie "Exercise is Medicine".

Aktywność fizyczna ważna w profilaktyce nowotworów
Ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory Fot. Shutterstock

Jak wskazuje Anna Plucik-Mrożek, Amerykanie w 2018 r. wydali nowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej. Przejrzeli też setki tysięcy badań, które ukazały się od 2008 do 2018 r. - informuje Gazeta Wyborcza.

Lekarka zauważa, że aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie także w zapobieganiu nawrotom choroby onkologicznej. Dodaje, że śmiertelność z powodu nowotworu pod wpływem aktywności fizycznej zmniejsza się w przypadku raka piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego mniej więcej o 38-45 proc.

Jak przypomina Anna Plucik-Mrożek, badania pokazują, iż u aktywnych ruchowo pacjentek zmniejsza się m.in. poziom estrogenów - od 12 do 20 proc. - tj. jeden z ważnych czynników rozwoju (i ryzyka nawrotu) raków hormonozależnych.

Tłumaczy, że dzięki aktywności fizycznej zmniejsza się również poziom insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu, a on także jest czynnikiem rakotwórczym. Ponadto - jak zaznacza - spada też stężenie białka C-reaktywnego, czyli białka stanu zapalnego. "Obniżają się też inne czynniki prozapalne - czynnik martwicy nowotworów, czyli TNF-alfa i interleukina 6" - czytamy w GW.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum