Aktywność fizyczna odmładza serce, tak wynika z badań na myszach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2018 09:36

Jak przekonują naukowcy z Harvardu aktywność fizyczna pomaga w regenerowaniu komórek mięśnia sercowego. Lekarze, towarzystwa naukowe i organizacje promujące zdrowy styl życia przekonują nas, że ćwiczenia są korzystne dla naszej kondycji.

Fot. Watkin/Flickr (CC BY2.0)

Dlaczego tak się dzieje? - takie pytanie zadali sobie eksperci z Wydziału Biologii Regeneracyjnej i Badań nad Komórkami Macierzystymi Uniwersytetu Harvarda, z Harvard Medical School oraz z Massachusetts General Hospital.

Ich odpowiedź opublikowana w "Nature Communications" brzmi: ćwiczenia są dobre dla serca, ponieważ pobudzają je do wytwarzania nowych komórek mięśniowych.

Dotyczy to zarówno serca zdrowego, jak i tego, które przeszło zawał. - To niezmiernie ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego, edukacji i przede wszystkim rehabilitacji pacjentów kardiologicznych - nie mają wątpliwości badacze.

Uważa się, że młode dorosłe osoby są w stanie wymienić około 1 proc. komórek mięśnia sercowego w ciągu roku. Potem w miarę upływu lat ten wskaźnik spada, a to przekłada się na zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności i mniejsze szanse na powrót do zdrowia w przypadku poważnej choroby.

Dr Ana Vujic i dr Carolin Lerchenmüller, główne autorki pracy, śledząc oznaczone DNA, ustaliły, że w sercach myszy, które każdego dnia solidnie ćwiczyły na specjalnie dla niż zainstalowanej bieżni, powstało aż 4,5 razy więcej nowych komórek mięśnia sercowego niż w sercach ich rówieśniczek, które nie korzystały z takich ćwiczeń.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum