Aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zakażeń bakteryjnych o 10 procent

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2016 08:55

Aktywność fizyczna może o 10 proc. obniżyć ryzyko zapadnięcia na infekcję bakteryjną - przekonują duńscy naukowcy.

Aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zakażeń bakteryjnych o 10 procent
Aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zakażeń bakteryjnych o 10 procent. Fot. Archiwum

Już wcześniej udowodniono, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza podatność na infekcje wirusowe. Jednak bardzo niewiele badań analizowało jej związek z częstością zapadania na - z reguły poważniejsze - infekcje bakteryjne.

Naukowcy z Aalborg University (Dania) postanowili to zmienić. Przeprowadzili badanie, w którym oceniali zależność pomiędzy aktywnością fizyczną uprawianą w wolnym czasie a ilością infekcji bakteryjnych (podejrzewanych oraz zdiagnozowanych) w trakcie jednego roku obserwacji blisko 19 tysięcy duńskich obywateli.

Za podejrzewane zakażenia bakteryjne uznano takie, w których co prawda nie przeprowadzono szczegółowych badań, ale lekarz przepisał pacjentowi antybiotyk.

Okazało się, że niski poziom aktywności fizycznej obniżał ryzyko infekcji bakteryjnych o 10 proc. (w porównaniu do całkowitego braku aktywności w czasie wolnym). U mężczyzn efekt ten był nieco mniejszy niż u kobiet.

Ponadto, niski i umiarkowany poziom aktywności fizycznej wiązał się odpowiednio z 21-i 32-proc. redukcją ryzyka zapalenie pęcherza (czyli bakteryjnego zakażenia dróg moczowych) w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia.

Nie stwierdzono natomiast żadnego związku pomiędzy umiarkowaną aktywnością fizyczną a infekcjami dróg oddechowych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Medicine & Science in Sports & Exercise 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum