Afryka: fałszywe leki utrudniają walkę z malarią

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 11:21

Fałszywe i niskiej jakości leki przeciwmalaryczne mogą okazać się groźne w walce z tą chorobą w Afryce - ostrzegają brytyjscy naukowcy na łamach "Malaria Journal".

Podrobione leki mogą szkodzić pacjentom i uodparniać na leki pasożyty wywołujące malarię. Szacuje się, że na malarię umiera około 800 tys. ludzi rocznie. Część fałszywych lekarstw pochodzi z Chin - informuje portal onet.pl powołując się na relację brytyjskiego portalu bbc.co.uk.

Naukowcy z Wellcome Trust-Mahosot Hospital-Oxford University Tropical Medicine Research Collaboration zbadali fałszywe i standardowe leki przeciwmalaryczne, które znajdowały się w sprzedaży w 11 krajach afrykańskich w latach 2002 i 2010. Odkryli, że niektóre podróbki zawierały mieszaniny złych składników farmaceutycznych, które początkowo łagodzą objawy malarii, ale ich do końca nie leczą.

Według badań niektóre ze składników tabletek mogą powodować poważne skutki uboczne, szczególnie jeśli są zmieszane z innymi lekami, które pacjent może przyjmować. Nie powinno się ich zażywać jednocześnie z lekami antyretrowirusowymi stosowanymi w leczeniu HIV.

Szef badań, dr Paul Newton, wezwał do podjęcia pilnych działań przez rządy państw afrykańskich do walki z podrabianymi lekami przeciwmalarycznymi.

Więcej: www.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum