Aby z wynalazku naukowców mogli korzystać pacjenci

Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia • • 16 października 2015 14:19

Mamy jasno określony cel - dążymy do tego, aby z naszych bioimplantów, wspomagających regenerację i odtworzenie rozległych ubytków tkanek kostnych, korzystali pacjenci. Wierzę, że pokonamy wszelkie trudności i niebawem ten cel osiągniemy - mówi Rynkowi Zdrowia dr inż. Barbara Ostrowska, prezes MaterialsCare Sp. z o.o., spółki powołanej do komercjalizacji wynalazku bioimplantu*.

Aby z wynalazku naukowców mogli korzystać pacjenci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek Zdrowia: - Kiedy i dlaczego grupa naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej zdecydowała się na założenie spółki MaterialsCare?
Barbara Ostrowska: - Umowa spółki została podpisana w tym roku u notariusza, czekamy na rejestrację sądową. Jednak prace nad powołaniem firmy trwały dwa lata. Stworzyliśmy ją z kilku powodów. Jednym z ważniejszych, a zarazem dość prozaicznych jest fakt, że wyniki prac nad każdym z tworzonych przez nasz zespół w Politechnice Warszawskiej bioimplantów wymagał skomercjalizowania. Tak stanowią zapisy w umowie na realizację naszego projektu.

Po drugie, uznaliśmy, że warto wejść na rynek z takimi właśnie produktami. Nad bioimplantami pracowaliśmy od 2009 roku. Uważamy, że są na tyle dobre, że nie możemy zmarnować efektów naszej kilkuletniej pracy.

Jako naukowcy nie mieliśmy jednak doświadczenia w działalności biznesowej, zakładaniu i prowadzeniu podmiotów gospodarczych itp. Zaczęliśmy więc dwa lata temu szukać potencjalnych partnerów, m.in. w działającej na Politechnice Warszawskiej spółce Instytut Badań Stosowanych (IBS Sp. z o.o.) stworzonej w celu wspierania komercjalizacji wyników prac badawczych zrealizowanych na PW.

Na jednym z ubiegłorocznych szkoleń dotyczących m.in. transferu technologii z nauki do przemysłu poznaliśmy osoby z Klastra Bio-Tech-Med, które dokładnie rozumiały, o co nam chodzi. Tak zaczęła się nasza współpraca, która zresztą trwa do dzisiaj.

Wspólnie z Klastrem BTM uznaliśmy, że skoro chcemy komercjalizować wyniki naszych prac nad bioimplantem w ramach spółki typu spin-off, to powinniśmy współpracować w tym zakresie z Politechniką Warszawską. Chodzi m.in. o kwestie prawne, w tym korzystanie z licencji (jej właścicielem jest uczelnia) oraz laboratoriów.

- Jaka jest struktura właścicielska spółki MaterialsCare?
- 49 proc. udziałów należy do Politechniki Warszawskiej, 50 proc. do nas, czyli wynalazców bioimplantu, natomiast 1-procentowym udziałowcem jest Klaster BTM.

Działalność natury biznesowej oznacza dla naukowców liczne dodatkowe obowiązki, pochłaniające naprawdę sporo czasu, stąd nie każdy decyduje się na taką aktywność. Ostatecznie z naszego zespołu badawczego do spółki przystąpiło siedem osób, w różnym stopniu zaangażowanych w pracę nad projektowaniem bioimplantu.

- Udało się Państwu stworzyć bioimplant wspomagający regenerację i odtworzenie rozległych ubytków tkanek kostnych w leczeniu nowotworów. Co dalej? Jakie są szanse na wdrożenie tego rozwiązania nie tylko do produkcji, ale przede wszystkim - do praktyki klinicznej?
- Mamy już za sobą wszystkie badania wymagane do stosowania naszych bioimplantów u zwierząt. Na obecnym etapie jesteśmy - w rozumieniu prawa - spółką w trakcie organizacji, jeszcze bez numeru REGON. Formalnie więc nie możemy jeszcze jako firma oferować naszego produktu, ale jest on z powodzeniem wszczepiany zwierzętom, w ramach leczenia eksperymentalnego, dzięki dobrej współpracy ze środowiskiem weterynaryjnym.

U jednego z psów, któremu po usunięciu chorej, zaatakowanej przez nowotwór kości, wszczepiono nasz bioimplant, od pół roku nie ma żadnych przerzutów. Labrador co miesiąc poddawany jest kontroli, obserwujemy więc, jak po wszczepieniu bioimplantu zdrowa kość przyrasta.

- Kiedy bioimplanty stworzone w Politechnice Warszawskiej będę wszczepiane ludziom?
- Jesteśmy obecnie na etapie przygotowań do badań klinicznych. Aplikujemy o środki finansowe na pokrycie kosztów tych badań. Zabiegamy m.in. o fundusze z Unii Europejskiej oraz w ramach konkursu STRATEGMED organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W poszukiwaniu źródeł finansowania wspiera nas także Klaster BTM, między innymi organizując spotkania z potencjalnymi inwestorami, czy przekazując nam informacje o miejscach, w których warto zaprezentować nasz bioimplant lub inne projekty, nad którymi pracujemy. Klaster służy nam też bardzo ważną pomocą prawną oraz w kontaktach z różnymi instytucjami i podmiotami.

Mamy jasno określony cel - dążymy do tego, aby z naszych bioimplantów korzystali pacjenci. Wierzę, że pokonamy wszelkie trudności i niebawem ten cel osiągniemy.


* Podczas Gali Klastra Bio-Tech-Med (Warszawa, 24 września 2015 r.) zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej otrzymał wyróżnienie za wdrożenie wyników projektu naukowego do praktyki gospodarczej.
Zespół opracował metodę wytwarzania implantów służących do regeneracji tkanki kostnej, polegającą na wykonaniu tomografii komputerowej ubytków tkanki kostnej, przetworzeniu danych z tych zdjęć, a następnie wydrukowaniu z zaawansowanych, biodegradowalnych materiałów na drukarce 3D gotowego bioimplantu, ściśle dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Bioimplanty wspomagają regenerację i odtworzenie rozległych ubytków tkanek kostnych, które powstają w wyniku usuwania nowotworu.

Więcej o praktycznych wdrożeniach wyników prac badawczych oraz cały wywiad z Barbarą Ostrowską - w listopadowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 11/2015).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze