AGH: te metalowe nici chirurgiczne mają grubość ludzkiego włosa

wnp.pl Autor: PTWP - WNP.pl • Źródło: WGK/Rynek Zdrowia   • 15 kwietnia 2013 18:15

Stopy magnezu z wapniem mogą być wykorzystywane w medycynie. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pokonali problemy techniczne i stworzyli nowatorskie nici chirurgiczne, z jednej strony wytrzymałe, z drugiej - rozpuszczalne.

AGH: te metalowe nici chirurgiczne mają grubość ludzkiego włosa

Stop magnezu i wapnia (tzw. stop biozgodny) wynaleziono na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze. Problem polegał na tym, że jest to materiał, który trudno odkształcić, a próby wyprodukowania z niego drutu tradycyjnymi metodami zawodziły.

Prof. Andriy Milenin z Katedry Informatyki Stosowanej i Modelowania na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH opracował ze swoim zespołem technologię pozwalającą tworzyć ze stopów biozgodnych bardzo cienkie druty. Połączenie niemieckiej technologii wytwarzania stopów z polską metodą we wspólny projekt zaowocowało nowymi nićmi chirurgicznymi.

Naukowcy z AGH odkryli, że po podgrzaniu zimnego materiału do odpowiedniej temperatury można doprowadzić do rekrystalizacji, czyli odnowienia plastyczności i w efekcie odkształcać wielokrotnie już w typowych temperaturach. Metalowe nici mają grubość ludzkiego włosa.

Zanim wynalazek wejdzie na rynek, musi przejść badania i uzyskać odpowiednie certyfikaty jakości i atesty. Poza badaniami laboratoryjnymi konieczne będą też kosztowne badania kliniczne. Przejście wszystkich procedur zajmie kilka lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum