ABM z własnym projektem dotyczącym szczepionki na koronawirusa

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2020 14:15

Agencja Badań Medycznych, w porozumieniu z ministrem zdrowia, przygotowała projekt własny w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa (wirusa SARS-CoV-2). Jego celem jest włączenie polskich ośrodków naukowych do ogólnoświatowych badań w tym obszarze.

- Podjęliśmy rozmowy z Amerykanami w sprawie wspólnych badań i liczymy, że szybko przyniosą one efekty - mówi Radosław Sierpiński, prezes ABM. Fot. PTWP

- Wobec zagrożenia epidemiologicznego Agencja Badań Medycznych musi szybko zareagować tworząc dedykowany program, który zainicjuje udział polskich naukowców w projektach międzynarodowych w zakresie badań nad szczepionką przeciw CoV-2. Podjęliśmy rozmowy z Amerykanami w sprawie wspólnych badań i liczymy, że szybko przyniosą one efekty. W razie potrzeby będziemy dynamiczne zwiększać dedykowane środki finansowe - podkreśla Radosław Sierpiński, prezes ABM.

Jak dodaje, Agencja rozmawia m.in. z National Institutes of Health (NIH) i dr. Anthony’m S. Fauci - dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie oraz z agendami Komisji Europejskiej i Uniwersytetami Medycznymi w Europie, a także ambasadą Chin.

Wspólne działania mają ułatwić koordynację czynności podejmowanych w walce z wirusem
i przyczynić się do opracowania szczepionki chroniącej przed COVID-19 umożliwiając Polsce udział w toczących się na świecie pracach.

Jak pisze ABM, projekt realizowany przez pozwoli na połączenie sił najlepszych światowych ośrodków, wykorzystanie potencjału polskiej kadry naukowej w czołowych pracach prowadzonych nad opracowaniem szczepionki przeciwko COVID-19 oraz wykorzystaniem dotychczasowych doświadczeń zdobytych podczas realizacji innych badań epidemiologicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum