ABM sfinansowała 127 projektów na kwotę 1 mld złotych

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia25 sierpnia 2021 10:14

Jak poinformowała na swoim profilu społecznościowym Agencja Badań Medycznych, od początku swojego istnienia sfinansowała 127 projektów na łączną kwotę 1 mld złotych.

ABM wsparła już 127 projektów na 1 mld. złotych. Fot. Shutterstock
  • Łączna kwota środków przeznaczonych przez ABM od początku jej istnienia na wsparcie 127 projektów wyniosła już 1 mld złotych
  • Pieniądze pozwoliły na włączenie kilkudziesięciu tysięcy pacjentów do nowatorskich terapii
  • ABM buduje Polską Sieć Badań Klinicznych której celem jest wdrożenie jednolitych systemowych rozwiązań jakościowych i procesowych

„To środki, które pozwolą na włączenie kilkudziesięciu tys. pacjentów do realizowanych badań. Jesteśmy dumni, że dzięki wspólnym działaniom możemy zmieniać oblicze polskiej medycyny” – podała ABM w mediach społecznościowych.

Sieć Badań Klinicznych

Przypomnijmy, że Agencja buduje nową polską markę pod nazwą Polska Sieć Badań Klinicznych. Przekazała dotychczas na ten cel 150 mln zł. Celem utworzenia Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest wdrożenie jednolitych systemowych rozwiązań jakościowych i procesowych w podmiotach realizujących badania kliniczne w Polsce.

Utworzenie krajowej sieci ośrodków badań klinicznych jest inicjatywą wzorowaną na modelach zachodnioeuropejskich. Sieciowanie ośrodków ma przynieść wymierne korzyści dla wszystkich uczestników procesu, czyli szpitali, badaczy i przede wszystkim pacjentów.

Głównym celem łączenia ośrodków w sieć jest wdrożenie wspólnego standardu jakości i ujednolicenie procesów operacyjnych związanych z prowadzeniem badań komercyjnych i niekomercyjnych. Wspólne procesy i wspólne modele zarządzania informacją o badaniu klinicznym mają przyciągnąć do sieci zagranicznych sponsorów i zachęcić ich do realizowania badań przede wszystkim w publicznych ośrodkach.

Pomaga w sfinansowaniu terapii w chorobach rzadkich

Dodajmy także, że 2021 r. Agencja uruchomiła także pierwszy w Europie Środkowo- Wschodniej program o wartości 100 mln zł na działalność badawczo-rozwojową, z którego będą mogli skorzystać pacjenci dotknięci chorobą uznaną za rzadką lub ultrarzadką. Celem konkursu jest przede wszystkim zwiększenie dostępności do diagnostyki i terapii lekowych w chorobach rzadkich.

- Dla wielu chorych, zwłaszcza na choroby rzadkie badania kliniczne są szansą na innowacyjne leczenie i poprawę zdrowia. Wiąże się to z możliwością wykonania nowoczesnych badań diagnostycznych, a wielu przypadkach z ostatnią dostępną opcją zwiększenia komfortu i czasu przeżycia - podkreśla lek. Aneta Sitarska-Haber wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum