ABM dofinansuje kolejny projekt badawczy dotyczący walki z wirusem SARS-CoV-2

Autor: MAK, ABM/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2020 19:01

Dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych w ramach tzw. szybkiej ścieżki, wpierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa, zespół naukowców zbada wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Polscy naukowcy zbadają wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na przebieg zakażeń koronawirusem; FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Projekt jest realizowany przez zespół badaczy z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie, pod kierownictwem dr n. med. Hanny Czajki.

Badanie przeprowadzone zostanie w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.

Uzyskane podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARS-CoV-2 w sytuacji pandemii. Szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.

Od dwóch tygodni do Agencji Badań Medycznych spływają kolejne pomysły naukowców dotyczące szybkich testów, terapii i szczepionki przeciwko koronawirusowi. Każdy wniosek ma szansę na dofinansowanie nawet do 5 milionów zł. Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, ABM przeznaczy nawet 50 milionów zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, to budżet ten zostanie zwiększony.

Dotychczas, w ramach tzw. szybkiej ścieżki, ukierunkowanej na przeciwdziałanie COVID-19, prezes ABM wydał pozytywną rekomendację dla projektów przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Grzegorza Mazura przeprowadzi badania dotyczące zastosowania osocza tzw. ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem. Projekt zakłada, że osoby, które zostały wyleczone z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa.

Celem badania zaproponowanego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. Marcina Moniuszko jest natomiast opracowanie szybkiego testu diagnostycznego umożliwiającego identyfikację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji wspierającej decyzje, przeznaczonej do użytku dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru dostępne są na stronie Agencji Badań Medycznych:
abm.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum