PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 16-01-2015 15:17

40 proc. niepalących nastolatków narażonych na dym tytoniowy

Dwie piąte nigdy niepalących nastolatków na całym świecie jest narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego - wynika z badania, które publikuje pismo “Journal of Adolescent Health”.

Do takich wniosków doszli badacze z University of Texas Medical Branch w Galveston razem z kolegami z East Tennessee State University, Indian Institute of Technology oraz afrykańskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przeanalizowali oni dane dotyczące ponad 350 tys. nigdy niepalących nastolatków ze 168 państw świata. Zbierano je w latach 1999-2008 w ramach badania Global Youth Tobacco Survey.

Okazało się, że nieco ponad 30 proc. młodych ludzi było narażonych na bierne palenie w domu, trochę ponad 44 proc. - poza domem, a nieco ponad 23 proc. w obu tych lokalizacjach.

Posiadanie palących rodziców i/lub palących rówieśników wiązało się z wyższym ryzykiem biernego palenia. Nastolatki, których rodzice, jak i rówieśnicy palili papierosy (łącznie 14 proc. badanych) były 19 razy bardziej niż rówieśnicy narażone na wdychanie dymu tytoniowego w domu, osiem razy bardziej narażone na wdychanie go poza domem i 23 razy bardziej - na wdychanie go i tu, i tu.

Czytaj: www. naukawpolsce.pap.pl