37 zespołów utworzyło konsorcjum CARE, żeby szybciej opracować terapie w leczeniu COVID 19

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2020 15:31

Rusza największa europejska inicjatywa na rzecz przyspieszenia opracowania terapii stosowanej w leczeniu COVID 19 oraz przyszłych zagrożeń związanych z koronawirusami - poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym Rynkowi Zdrowia.

37 zespołów utworzyło konsorcjum CARE, żeby szybciej opracować terapie w leczeniu COVID 19
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

CARE (Corona Accelerated R&D in Europe), nowe konsorcjum wspierane przez Inicjatywę na rzecz Leków Innowacyjnych (ILI), realizowane w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, ogłosiło 18 sierpnia rozpoczęcie działań mających na celu przyspieszenie odkrywania i opracowywania pilnie potrzebnych leków w celu leczenia zakażenia wirusem SARS CoV 2, wywołującym chorobę COVID 19.

Konsorcjum CARE otrzymało granty w łącznej wysokości 77,7 miliona euro, sfinansowane przez Unię Europejską, a także wkłady pieniężne i rzeczowe jedenastu przedsiębiorstw należących do Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) oraz trzech partnerów stowarzyszonych z IMI.

CARE to 5 letni projekt skupiający 37 partnerów z Belgii, Chin, Danii, Francji, Niemiec, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA, prowadzony przez VRI Inserm (Francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych, Paryż, Francja), Janssen Pharmaceutica NV, jedną z firm farmaceutycznych Janssen należących do grupy Johnson & Johnson (Beerse, Belgia), oraz Takeda Pharmaceuticals International AG (Zurych, Szwajcaria). Łączy on projekty dotyczące COVID 19 realizowane przez partnerów od lutego 2020 roku.

- Pandemia COVID 19 stała się największym, globalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości w tym stuleciu, wymagając od społeczności naukowej na całym świecie połączenia sił w bezprecedensowy sposób - powiedział cytowany w komunikacie profesor Yves Lévy, dyrektor wykonawczy VRI Inserm i koordynator konsorcjum CARE.

- Oprócz doświadczenia naukowego różnych zespołów zaangażowanych w ten bardzo ambitny projekt, CARE łączy 37 partnerów w ramach sojuszu, który skupia ich wysiłki wokół ambitnego 5 letniego planu pracy w celu opracowania leków przeciwko obecnej pandemii COVID 19. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie finansowe ze strony Inicjatywy na rzecz Leków Innowacyjnych, które umożliwi nam realizację tego planu - dodał profesor Lévy.

Z kolei Clive R. Wood, Ph.D., starszy wiceprezes i globalny dyrektor działu ds. badań nad nowymi lekami w firmie Boehringer Ingelheim, powiedział: - Będziemy pracować szybko i zdecydowanie w duchu współpracy z naszymi partnerami ze środowisk akademickich i związanych z przemysłem, aby pokonać bezprecedensowe zagrożenie, jakim jest COVID 19 i inne poważne choroby koronawirusowe.

Kumar Saikatendu, Ph.D., dyrektor ds. globalnego udostępniania badań w firmie Takeda, podkreślił, że inicjatywa CARE ma na celu opracowanie skutecznych terapii o korzystnym profilu bezpieczeństwa, które będzie można zastosować zarówno teraz, jak i podczas przyszłych epidemii wywołanych przez koronawirusy. - Mamy nadzieję, że uda nam się szybko osiągnąć efekty, które będą miały wymierne znaczenie - zaznaczył.

Inicjatywa CARE ma na celu stworzenie skutecznych i bezpiecznych terapii, które można będzie zastosować w kontekście pandemii COVID 19 (repozycjonowanie leków), jak też opracowanie nowych leków i przeciwciał przeznaczonych specjalnie do zwalczania wirusa SARS CoV 2.Konsorcjum CARE opiera się na trzech filarach:

· Repozycjonowaniu leków poprzez ocenę przesiewową i profilowanie bibliotek związków chemicznych przekazanych przez partnerów w celu szybkiego przejścia do etapu zaawansowanych badań klinicznych wybranych cząsteczek.
· Poszukiwaniu leków drobnocząsteczkowych w oparciu o badania przesiewowe in silico oraz profilowanie istniejących związków, które mogą być skuteczne przeciwko SARS CoV 2 oraz przyszłym celom koronawirusowym.
· Opracowaniu w pełni ludzkich przeciwciał neutralizujących wirusa przy użyciu technik prezentacji fagów i komórek drożdży, immunizacji w humanizowanych modelach zwierzęcych, limfocytów B pacjentów oraz testów in silico.

Z filarami tymi ściśle zintegrowane są kierunki prac koncentrujące się na doskonaleniu istniejących związków poprzez kompleksową kampanię z zakresu chemii medycznej, badania z zakresu biologii systemowej oraz przedkliniczną i kliniczną ocenę molekuł ze wszystkich trzech filarów.

Pakiet prac z zakresu biologii systemowej pozwoli ocenić patofizjologię wirusa w celu dokładniejszego wyjaśnienia zależności pomiędzy etapami zakażenia wirusem a reakcjami odpornościowymi u ludzi. Umożliwi to identyfikację markerów choroby, co ułatwi opracowanie terapii i poprawienie konstrukcji badań klinicznych, jak też monitorowanie badań fazy 1. i 2. oceniających nowe substancje lecznicze opracowane w ramach konsorcjum CARE.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum