17-letnia autorka metody leczenia raka weźmie udział w konkursie Intel ISEF w USA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2014 18:14

17-letnia Joanna Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego, autorka bezinwazyjnej metody dostarczania leku do komórek nowotworowych, chce opatentować swój projekt. Licealistka wkrótce wyjeżdża do USA na prestiżowy konkurs dla młodych naukowców Intel ISEF.

Opracowany przez nią system opiera się na wykorzystaniu w pełni biodegradowalnego włókna polimerowego z nanocząstkami złota, do których podczepione są cząsteczki leku stosowanego w terapii raka trzustki (doksorubicyny). - Wadą specyfiku jest jego szkodliwy wpływ na serce chorego - wyjaśniła we wtorek PAP Joanna Jurek.

Jej zadaniem było opracowanie metody, dzięki której lek trafiłby bezpośrednio do komórki nowotworowej, omijając krwiobieg. Nastolatka dowiodła, że cel można osiągnąć poprzez chirurgiczne wszywanie nanowłókien z lekiem w miejsca dotknięte nowotworem.

Za innowacyjny projekt Jurek otrzymała główną nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory 2014 w Gdyni. Dzięki temu 10 maja poleci do USA na prestiżowy konkurs dla młodych naukowców Intel ISEF (The Intel International Science and Engeneering Fair). Przyznała, że opracowana przez nią metoda przechodzi obecnie procedury patentowe.

17-latka jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim i stypendystką marszałka województwa łódzkiego, który spotkał się z nią we wtorek przed jej wylotem do USA.

Korzysta także z indywidualnego toku nauczania. Jak przyznaje, w rozpoczęciu kariery naukowej w tak młodym wieku pomogło jej stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, dzięki któremu mogła wziąć udział w warsztatach z biologii, chemii i fizyki organizowanych przez Polską Akademię Nauk i Uniwersytet Warszawski.

Na wakacyjnym stażu naukowym w UW opracowała podstawy swojego projektu, potem przez miesiąc testowała go na komórkach nowotworowych trzustki na Politechnice Łódzkiej. Obecnie nastolatka pracuje już nad nowym projektem.

- Jest on również związany z wykorzystywaniem nanotechnologii do dostarczania leków, ale dotyczy problemu zakażeń wewnątrzszpitalnych gronkowcem złocistym opornym na działanie antybiotyków - zaznaczyła. 

Po zdaniu matury 17-latka z Piotrkowa chciałaby studiować za granicą w dziedzinach pokrewnych medycynie. - Interesują mnie nanotechnologie, sposoby dostarczania leku i projektowanie terapii - dodała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum