140 mln zł z na nowe centra doskonałości; zaproszenie dla naukowców z zagranicy

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2017 17:54

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła trzeci otwarty konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). O środki w wysokości 140 mln zł mogą się ubiegać wybitni uczeni z całego świata, którzy chcieliby założyć w Polsce autonomiczne instytucje badawcze.

140 mln zł z na nowe centra doskonałości; zaproszenie dla naukowców z zagranicy
Fot. Fotolia

Adresatami programu MAB są wybitni uczeni z Polski i z zagranicy, którzy chcą kierować projektem i zarządzać całą jednostką w pierwszym okresie jej istnienia. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku i zrealizowania projektu MAB jest współpraca z renomowanym ośrodkiem badawczym z zagranicy.

Na jedną nowo powstałą instytucję badawczą można otrzymać finansowanie w wysokości co najmniej 35 mln zł. Środki te mają sfinansować badania prowadzone przez kilka grup badawczych w pierwszych pięciu latach funkcjonowania instytucji.

Do końca 2020 r. Fundacja zamierza przeznaczyć znaczne środki na rozwój co najmniej 10 jednostek realizujących MAB, w których zatrudnienie znajdzie w sumie nawet 500 młodych i doświadczonych badaczy z Polski i z zagranicy - konkursie poinformowała FNP w przesłanym PAP komunikacie.

- Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie w Polsce warunków do uprawiania nauki na światowym poziomie - mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. - Bardzo nam zależy, aby w dłuższej perspektywie program MAMB krzewił kulturę jakości w Polsce i przyczynił się do wzrostu pozycji polskiej nauki na świecie".

Do konkursu mogą się zgłosić: indywidualny naukowiec, tandem złożony z naukowców zamierzających prowadzić grupy badawcze lub tandem złożony z jednego lidera grupy badawczej i jednego naukowca o kompetencjach menedżerskich.

Wnioskodawcy proponują zarówno temat badań, jak i przedstawiają pomysł na organizację całej jednostki i wizję jej przyszłości. W konkursie oceniania jest oryginalność i innowacyjność przedstawionego programu badawczego. W założeniach programu przewidziano też, że w trakcie projektu jednostka realizująca MAB musi rozwijać partnerstwo gospodarcze.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum