100 mln zł dla Łódzkiego na projekty poprawiające jakość życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2018 19:56

100 mln zł na projekty poprawiające jakość życia oraz wspomagające aktywne i zdrowe starzenie się, przeznaczą województwo łódzkie oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach tego programu ruszył właśnie pierwszy konkurs.

W ramach inicjatywy dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty badawczo-rozwojowe dotyczące m.in. innowacyjnych leków Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Województwo łódzkie wspólnie z NCBiR podejmuje inicjatywę, w ramach której do podziału będzie 100 mln zł, z czego NCBiR przekaże 50 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, natomiast Łódzkie drugie tyle z Regionalnego Programu Operacyjnego. Chcemy wspierać obszar medycyny, aktywnego starzenia się, farmacji - podał w poniedziałek marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień na konferencji w Łodzi.

Według marszałka przedsięwzięcie, do którego Łódzkie przystąpiło jako drugi region w kraju, poprzedzone zostało konsultacjami ze środowiskiem naukowym i staranną diagnozą obszarów, w których finansowanie innowacyjności powinno przynieść największe korzyści.

- Wzięliśmy pod uwagę nasze inteligentne specjalizacje, m.in. informatykę, medycynę i farmację, a także potrzeby regionu, w którym prognozowana długość życia u mężczyzn jest najkrótsza w kraju, a w przypadku kobiet - jedna z najkrótszych - dodał Stępień.

Wśród negatywnych zjawisk w Łódzkiem marszałek wymienił również wysoką nadumieralność osób w wieku produkcyjnym i wysokie wskaźniki umieralności z powodu chorób układu oddechowego, trawiennego, układu sercowo-naczyniowego i nowotworów.

W ramach inicjatywy dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty badawczo-rozwojowe, które mogą poprawić stan zdrowia mieszkańców regionu, dotyczące m.in. innowacyjnych leków i wyrobów medycznych, nowoczesnych metod diagnostyki, a także terapii i urządzeń medycznych czy rehabilitacyjnych.

W połowie lipca NCBiR ogłosiło konkurs na prace badawcze, w ramach którego do podziału jest 50 mln zł, czyli połowa puli, natomiast Łódzkie już niebawem ogłosi konkurs dotyczący projektów rozwojowych, skierowany do przedsiębiorców i konsorcjów przemysłowych z wiodącą rolą przedsiębiorcy.

- NCBiR stwarza pewną otulinę badawczą na poziomie ogólnopolskim, która pozwala na rozwój technologii, produktów, usług, które będą wdrażane lokalnie - na terenie regionu łódzkiego. Nasze konkursy są skierowane do konsorcjów naukowo-przemysłowych, co jest dobrą wiadomością dla ośrodków naukowych - zaznaczył dyrektor NCBiR Maciej Chorowski.

W składzie każdego z konsorcjów, ubiegających się o dofinansowanie, powinien znaleźć się co najmniej jeden przedsiębiorca z województwa łódzkiego i jedna jednostka naukowa. Każdy projekt badawczo-rozwojowy może uzyskać wsparcie w wysokości od 1 do 4 mln zł. Kolejny konkurs - również na prace rozwojowe - zostanie ogłoszony w 2020 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum