10 mln zł na badania wczesnego wykrywania chorób metodą analizy telefonicznej głosu pacjenta

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2019 14:23

Naukowcy i lekarze pod kierownictwem prof. Karola Kamińskiego, kierownika Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wspólnie z ekspertami firmy Techmo opracują system diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals).

10 mln zł na badania wczesnego wykrywania chorób metodą analizy telefonicznej głosu pacjenta
Diagnostykę medyczną będzie można zapoczątkować już podczas rozmowy przez telefon Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Może on usprawnić wczesną diagnostykę chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych i zmian neurodegeneracyjnych. Dzięki jego zastosowaniu diagnostykę medyczną można będzie zapoczątkować nie tylko podczas wizyty u lekarza, ale także gdy pacjent rozmawia przez telefon. Docelowo powstać ma specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.

Grant (blisko 10 mln zł) wpisuje się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, takie jak Zdrowe Społeczeństwo, Nowe Produkty i Technologie z dziedzin telemedycyna Big Data i bioinformatyka. Pieniądze przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W badaniach udział weźmie ponad 500 osób, w tym pacjenci z takimi problemami jak: zmiany neurodegeneracyjne, predemencja i demencja, przebyte udary i zmiany naczyniopochodne w ośrodkowym układzie nerwowym, choroba wieńcowa i miażdżyca tętnic obwodowych, niewydolność serca, otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby układu oddechowego, zaburzenia depresyjno-lękowe, w tym choroba afektywna jedno- i dwubiegunowa, schizofrenia.

Mowa jest głównym sposobem przekazywania informacji pomiędzy ludźmi. Oprócz treści przekazuje też inne dodatkowe informacje, mające istotny wpływ na to, jak jest odbierana, np. stan emocjonalny, osobowość czy cechy charakteru.

Narząd mowy jest bardzo wrażliwy na dolegliwości zarówno somatyczne jak i psychiczne, stąd stan zdrowia mówiącego istotnie wpływa na sposób komunikowania się, emisję głosu, składnię, semantykę oraz specyficzne nawyki. Zarówno zaburzenia psychiczne, przewlekłe choroby zapalne jak i zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego wpływają na mowę, a zarazem są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i chorób serca. Wcześniejsze wykrycie i leczenie tych zaburzeń może zmniejszyć śmiertelność sercowo-naczyniową.

Mimo to rzadko używa się analizy mowy w diagnostyce medycznej. Dlatego zespół naukowców planuje opracowanie metody komputerowej analizy cech mowy w aspekcie występowania lub ryzyka pojawienia się zaburzeń metabolicznych, chorób układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Korzystająca z tej metody aplikacja umożliwi analizę uzyskanych danych i wykrycie wczesnych objawów chorobowych. Dzięki temu sugestia rozpoznania będzie mogła być stawiana nie tylko w trakcie wizyty, ale również podczas rozmowy telefonicznej z pacjentem.

Projekt krakowskiej Techmo (firmy specjalizującej się w technologiach przetwarzania mowy) i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał jedną z najwyższych ocen w Programie Projektu NCBiR. W sumie o granty rywalizowało w tej edycji konkursu blisko 130 innowacyjnych projektów. Grant UMB i firmy Techmo realizowany będzie przez 4 lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum