1,6 mln zł z UE na opracowanie testów do oznaczania lekowrażliwości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2020 10:15

1,6 mln zł z funduszy UE otrzymała lubelska spółka BioMaxima na prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania grupy testów do oznaczania lekowrażliwości bakterii i grzybów na antybiotyki. Firma podała, że prace badawcze będą prowadzone do końca 2021 roku.

1,6 mln zł z UE na opracowanie testów do oznaczania lekowrażliwości
Kwota dofinansowania stanowi 75 proc. wartości całego projektu netto. Fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Spółka poinformowała, że dofinansowania przyznano w ramach Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dodano, że kwota dofinansowania stanowi 75 proc. wartości całego projektu netto, a prace badawcze będą prowadzone przez spółkę do końca 2021 r. wspólnie z jednostką naukową.

Spółka wskazała, że w czerwcu 2019 r. zawarła umowę z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości ws. uruchomienia produkcji testów do oznaczania lekooporności MIC. Wartość dofinansowania wynosiła wówczas 589 tys. zł.

Oba projekty będą realizowane w celu uruchomienia w Centrum Badawczo-Rozwojowym Spółki produkcji gradientowych testów do oznaczania lekowrażliwości (MIC).

- Specjalizujemy się w badaniu lekowrażliwości bakterii i grzybów na klinicznie stosowane antybiotyki - zaznaczył, cytowany w komunikacie prezes spółki Łukasz Urban.

Dodał, że projekty umożliwią rozpoczęcie produkcji testów, które, oprócz wskazania wrażliwości mikroorganizmu na dany antybiotyk, określą też wymaganą minimalną dawkę antybiotyku hamującą rozwój infekcji.

Notowana na NewConnect spółka BioMaxima działa na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest producentem podłoży mikrobiologicznych, systemów do oznaczania lekowrażliwości, a także odczynników oraz sprzętu do diagnostyki in vitro. Spółka zaopatruje w swoje produkty ponad 2 tys. laboratoriów w Polsce, prowadzi też działalność eksportową na ponad 60 rynkach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum