Żywiecki producent sprzętu medycznego o ponad 50 proc. zwiększył sprzedaż krajową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2018 17:55

O ponad 50 proc. zwiększyła się w 2017 r. liczona rok do roku krajowa sprzedaż w produkującej sprzęt medyczny spółce Famed Żywiec. Sięgnęła ona ponad 16 mln zł - podały we wtorek (30 stycznia) służby prasowe firmy. Wzrosła też sprzedaż zagranicą.

Do osiągnięcia korzystnych wyników na krajowym rynku przyczyniła się przede wszystkim dostawa 1,5 tys. łóżek rehabilitacyjnych dla Caritas Polska - podał Famed. Fot. Archiwum

"Dochody uzyskane przez Famed Żywiec w 2017 r. przewyższyły wynik z rekordowego dla spółki 2016 r., kiedy to sprzedaż przekroczyła 42 mln zł. Z uwagi na specyfikę branży i charakter zawieranych kontraktów dane zostaną ostatecznie potwierdzone po zaplanowanym na marzec audycie" - podała w komunikacie spółka.

Famed wskazał, że do osiągnięcia korzystnych wyników na krajowym rynku przyczyniła się przede wszystkim dostawa 1,5 tys. łóżek rehabilitacyjnych dla Caritas Polska. Żywiecki producent wyposażył również otwarty w listopadzie 2017 r. nowy szpital we Wrocławiu, gdzie trafiło ponad 150 zestawów obejmujących m.in. łóżka Famed Nano wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi. Z żywieckiego sprzętu będzie korzystał też jeden ze szpitali w Krakowie.

Spółka podała, że w minionym roku Famed zintensyfikował współpracę z amerykańską firmą GE Healthcare, światowym liderem w segmencie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Żywczanie stali się wyłącznym dystrybutorem wytwarzanych przez nią ramion C, czyli mobilnych aparatów RTG.

- Efektem jest ok. 10-proc. udział w rynku krajowym, w segmencie ramion C. Do osiągnięcia w krótkim czasie satysfakcjonującego wyniku niewątpliwie przyczyniła się komplementarność oferty obu firm. Dzięki współpracy z GE możemy dostarczyć szpitalom optymalnie dopasowane zestawy wyposażenia sal operacyjnych i oddziałów intensywnej terapii, obejmujące stoły operacyjne i łóżka kompatybilne z urządzeniami do prześwietleń - wyjaśnił dyrektor sprzedaży krajowej Famed Żywiec Roman Rynkiewicz.

Firma pochwaliła się, że rynek pozytywnie zareagował na ubiegłoroczne premiery, m.in. stołu operacyjnego Famed Hyperion o udźwigu 500 kg, który umożliwia lekarzom wykonywanie zabiegów z każdej dyscypliny chirurgicznej, a także łóżko szpitalne na oddziały intensywnej terapii Famed Prodigy, wyposażone w szereg rozwiązań wspomagających prace personelu i zwiększające bezpieczeństwo pacjenta m.in. dzięki antyseptycznej nanotechnologii srebra.

Nowe stoły trafiły już do placówek medycznych w Polsce, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Dalekiego i Bliskiego Wschodu.

Famed w ub.r. zadebiutował też w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, których rynki są szczególnie restrykcyjne pod względem norm dla sprzętu medycznego.

Zdaniem przedstawicieli Famedu, na realizację zakładanego wolumenu sprzedaży nie wpłynęła negatywnie rezygnacja z dużego kontraktu na dostawę stołów operacyjnych do Egiptu. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wyłoniło firmę jako dostawcę jedynie pakietu bariatrycznych stołów operacyjnych, a nie jak w ub.r. pakietu całościowego.

- Realizacja jednego z zamówień na rynek egipski, od którego ostatecznie odstąpiliśmy, wiązałaby się z koniecznością dostarczania sprzętu poniżej kosztów produkcji. Wiemy do czego mogą prowadzić podobne praktyki, stosowane przez niektóre z polskich firm działające w branży. W dbałości o rozwój naszej działalności, stabilność finansową, jak również uczciwą konkurencję, zdecydowaliśmy o wycofaniu się z kontraktu - wyjaśnił wiceprezes Marek Suczyk.

Łącznie sprzedaż na rynkach zagranicznych stanowiła ok. 60 proc. wpływów żywieckiej firmy.

W 2018 r. Famed Żywiec zaprezentuje nowe produkty w segmencie łóżek szpitalnych i stołów operacyjnych. Celem spółki jest także dalsza ekspansja na kluczowych rynkach. Obok Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, które w minionych latach wygenerowały 42 proc. przychodu, planuje zwiększanie zaangażowania w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Pomóc w tym ma udział w wydarzeniach branżowych m.in. w Algierii, Kenii i Meksyku.

Spółka zapowiedziała też, że do produkcji stołów operacyjnych użyje nowego rodzaju stali wysokiej jakości. Będzie to zupełne novum w branży. 

Famed Żywiec jest jednym z wiodących producentów sprzętu medycznego w Europie. Specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na oddziały intensywnej terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Famed dostarcza sprzęt do ponad 80 państw, w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum