PAP/Rynek Zdrowia | 13-07-2017 09:14

Żywiec: opracowali konstrukcję łóżka zmniejszającego ryzyko zakażeń

Nowoczesne łóżko szpitalne przeznaczone dla oddziałów intensywnej terapii opracowano w Famedzie Żywiec. Dzięki nanotechnologii z wykorzystaniem srebra zmniejsza ono ryzyko zakażeń.

FOT. Materiały prasowe/Famed

- Sprzęt medyczny odgrywa niemal tak samo istotną rolę w walce o zdrowie, jak umiejętności lekarzy i odpowiednie procedury - powiedział wiceprezes Famed Żywiec Marek Suczyk.

Jak wyjaśnił, nanotechnologia srebra powstrzymuje namnażanie się różnego rodzaju drobnoustrojów - wirusów, bakterii i grzybów, a w konsekwencji ułatwia ich późniejszą eliminację. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zakażenia. 

Działanie bakteriobójcze srebra jest związane z mechanizmem jego oddziaływania na komórkę bakteryjną. Wpływa ono na wzrost przepuszczalności błony komórkowej, zaburza gospodarkę jonową i w konsekwencji destrukcyjnie oddziałuje na DNA komórki. Pod wpływem srebra produkty przemiany materii gromadzone są wewnątrz komórki, traci ona też możliwość syntezy białek, co prowadzi do jej śmierci. Jak dotąd bakterie nie były w stanie rozwinąć mechanizmów obronnych przeciwko nanocząsteczkom srebra.

W przypadku grzybów, zaburzona zostaje gospodarka wodna, co wpływa negatywnie na procesy ich rozmnażania. Nanocząsteczki są również skuteczne w walce z wirusami.

Nanotechnologia srebra została wprowadzona do części tworzywowych łóżka, m.in. szczytów podwójnych barierek bocznych oraz do powłoki lakierniczej, którą pokryta jest cała konstrukcja łóżka Prodigy. Co istotne, nanotechnologia srebra nie jest warstwą ścieralną, nie ulega degradacji. Jest elementem struktury lakieru lub materiału, z którego wykonane są np. szczyt czy barierki łóżka.

Konstrukcja łóżka Prodigy została oparta na dwóch kolumnach cylindrycznych. Zastosowanie takich okrągłych kolumn ułatwia dezynfekcję - do czyszczenia jest jednolita powierzchnia bez złamań i krawędzi. Kolumny te są również zabezpieczone przed przedostawaniem się cieczy do wnętrza konstrukcji. Kolumny cylindryczne sprawiają, że maksymalne obciążenie Prodigy łóżka to 250 kg, co jest istotne w związku z rosnącą liczbą otyłych pacjentów.