Zmiany w zleceniach na wyroby medyczne. RPP wyjaśnia wątpliwości
Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia wątpliwości dotyczące zmian w zleceniach na wyroby medyczne od stycznia 2023 roku. Chodzi o zlecenia na wyroby stomijne.

- Od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie zmiany dotyczące wykazu wyrobów medycznych, co wiąże się ze zmianami również dla pacjentów stomijnych
- Czy pacjent, który odebrał zlecenie w grudniu 2022 roku na kolejne miesiące tj. XII 2022 roku, I 2023 roku i II 2023 roku ma prawo w styczniu 2023 do otrzymania zlecenia w kodzie P.141 i do odbioru akcesoriów do odbioru stomii – zadano pytanie RPP
- Rzecznik przypomina, że w związku z wprowadzonymi zmianami w zleceniach na wyroby medyczne, wyroby stromijne zostały podzielone na dwie grupy, czyli zlecenia na sprzęt stomijny (kod 99) oraz na akcesoria stomijne (kod 141)
- Każdy pacjent, który będzie chciał odebrać środki do pielęgnacji od stycznia 2023, musi mieć oddzielne zlecenie z kodem P.141- podkreśla RPP
Ważne zmiany w badaniach na koszt NFZ weszły w życie
Zmiany w zleceniach na wyroby medyczne. RPP wyjaśnia wątpliwości
Od stycznia 2023 roku wprowadzono wiele zmian w obrębie zleceń na wyroby medyczne. W związku z wątpliwościami w tej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta przytoczył jedno z pytań, jakie wpłynęło do jego biura i wyjaśnił najważniejsze zasady dotyczące pacjentów stomijnych.
- Czy pacjent, który odebrał zlecenie w grudniu 2022 roku na kolejne miesiące tj. XII 2022 roku, I 2023 roku i II 2023 roku ma prawo w styczniu 2023 do otrzymania zlecenia w kodzie P.141 i do odbioru akcesoriów do odbioru stomii? – zadano pytanie.
Jak wyjaśnia RPP, ze względu na zmiany w rozporządzeniu w sprawie wykazu wyrobów medycznych od 1 stycznia 2023 roku zlecenia na wyroby stomijne zostały podzielone na dwie grupy.
W związku z tym pacjent otrzyma oddzielnie:
- zlecenia na sprzęt stomijny (kod 99)
- na akcesoria stomijne (kod 141). W tej kategorii znalazły się:
- pasty,
- pudry,
- paski,
- półpierścienie,
- pierścienie o właściwościach uszczelniających lub gojących,
- produkty do usuwania sprzętu stomijnego lub do ochrony skóry wokół stomii,
- środki zagęszczające luźną treść jelitową.
Kwota zlecenia przysługująca pacjentom raz na miesiąc wynosi do 120 złotych, z czego 20 proc. kosztów ponosi pacjent.
Każdy pacjent, który będzie chciał odebrać środki do pielęgnacji od stycznia 2023 musi mieć oddzielne zlecenie z kodem P.141. Osoby, które odebrały zlecenie w grudniu na zaopatrzenie w wyroby stomijne na kolejne miesiące (w tym styczeń i luty 2023 roku) ma prawo do otrzymania zlecenia w kodzie P.141 – przypomina RPP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)