Zmiany w rozporządzeniu o wykazie wyrobów medycznych na zlecenie okiem branży

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia05 września 2022 16:00

Trwa właśnie analiza uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie. Jak oceniają projekt rozporządzenia przedstawiciele branży i pacjenci? Co się udało, a co wymaga jeszcze dalszych prac?

Zmiany w rozporządzeniu o wykazie wyrobów medycznych na zlecenie okiem branży
W ocenie branży projekt rozporządzenia przyniósł szereg pozytywnych zmian. Fot. Shutterstock
  • Trwa analiza uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie
  • Osoby z niepełnosprawnościami dostaną więcej, choć nie wszystkie
  • Bardzo istotne zmiany zaszły w kwestii finansowania produktów dla pacjentek po mastektomii
  • Nowe rozporządzenie zgodnie z planami Ministerstwa ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku

Branża: szereg pozytywnych zmian

- W ocenie branży projekt rozporządzenia przyniósł szereg pozytywnych zmian. Z pewnością te kluczowe, o które wnioskowała również Izba, to zmiany w obszarze produktów dla pacjentów onkologicznych – rękawy i nogawice uciskowe, aparaty słuchowe oraz w dużej części wózki inwalidzkie. Oczywiście kilka tematów nadal pozostaje do dyskusji, chociażby kwestia zwiększenie finansowania protez piersi oraz peruk. Widząc jednak otwartość Ministerstwa Zdrowia na dialog jestem dobrej myśli, że również w tych obszarach uda się wypracować korzystne dla pacjentów zmiany – mówi Arkadiusz Grądkowski, Prezes Izby POLMED.

Bardzo istotne zmiany zaszły w kwestii finansowania produktów dla pacjentek po mastektomii. Rękawy uciskowe niezbędne w procesie rehabilitacji po przebytej operacji nareszcie doczekały się zwiększenia finansowania 

- Bardzo nas cieszy, że Ministerstwo Zdrowia wsłuchało się w głos środowisk pacjenckich i zdecydowało się na podniesienie limitów. Dla wielu kobiet będzie to znacznym ułatwieniem w procesie finansowania rehabilitacji
i wracania do życia społecznego po przebytej chorobie – mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Mimo że projekt nowelizacji rozporządzenia nie przewiduje zmian limitów finansowania w zakresie innych wyrobów dla pacjentów onkologicznych, to Ministerstwo Zdrowia deklaruje chęć rozmów o ich zwiększeniu dla protez piersi i peruk w najbliższej przyszłości.

Osoby z niepełnosprawnościami dostaną więcej, choć nie wszystkie

Na uwagę zasługują duże zmiany w obszarze wózków inwalidzkich. Nowa kategoryzacja to niewątpliwe zmiana wychodząca naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i postulatom branży. Zdaje się jednak, że na fali zmian w tej kategorii Ministerstwo Zdrowia zapomniało o pacjentach, którzy korzystają z najprostszych wózków ręcznych Ich limit pozostał niezmieniony od 8 lat i nadal wynosi 600 złotych.

- Jest to limit fikcyjny, w żaden sposób nie odzwierciedla on cen rynkowych, przez co pacjenci są zmuszeni do dopłaty z własnej kieszeni. Dla wielu jest to bardzo duży wydatek – podkreśla Robert Jagodziński, Prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

Również Izba POLMED dostrzegła problem w wycenie poszczególnych kategorii wózków. Branża, wiedząc, że nie są w stanie dostarczyć produktów w tak niskim limicie, co wynika przede wszystkim z negatywnych konsekwencji pandemii (wzrost cen surowców - stali (+40%), miedzi i aluminium (+30%), czy plastików (+45%), transportu, cen energii i rosnącej inflacji), wnioskowała w przypadku tej kategorii o podniesienie limitu z 600 do 900 złotych.

- W naszej ocenie zwiększenie limitu w tej kategorii wózków jest niezwykle istotne dla dobra pacjentów. Co roku kupują oni blisko 40 tysięcy tego rodzaju produktów. Zwiększenie więc limitu w tej kategorii o postulowaną przez nas kwotę przełoży się na znaczną poprawę jakości życia pacjentów z niepełnosprawnościami. Wierzymy, że jeśli Ministerstwo podjęło już tak duży wysiłek, jakim była zmiana kategoryzacji wózków, to również weźmie pod uwagę nasze postulaty związane z kategorią wózków ręcznych – mówi Arkadiusz Grądkowski, Prezes Izby POLMED.

Nowe rozporządzenie. Kiedy wejdzie w życie?

Nowe rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów na zlecenie zgodnie z planami Ministerstwa ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Biorąc więc pod uwagę trzymiesięczne vacatio legis czasu na zmiany w obecnym projekcie pozostaje bardzo niewiele.

- Mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia w dużym stopniu przychyli się do zgłoszonych propozycji. Jesteśmy również w każdej chwili gotowi na dalszy dialog. Widzimy, że resort jest otwarty na rozmowę. Warto wskazać, że wszystkie grupy, w przypadku których prowadziliśmy przynajmniej cząstkowe prekonsultacje spotkały się z pozytywnym odbiorem pacjentów i branży. Dlatego bardzo dobrą informacją jest to, że MZ wyraża otwartość na prowadzenie takich zmian w przyszłości np. w formule okrągłego stołu między pacjentami, producentami i resortem– podkreśla Grądkowski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum