Zmiany w refundacji wyrobów medycznych. Stomicy pytają o limity. MZ: proponujemy kompromis

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia06 października 2022 12:30

- Ze strony ministra zdrowia został zaproponowany daleko idący kompromis, który ma przede wszystkim podnieść limity na worki i płytki stomijne - tłumaczy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację w sprawie refundacji wyrobów medycznych dla pacjentów stomijnych.

Zmiany w refundacji wyrobów medycznych. Stomicy pytają o limity. MZ: proponujemy kompromis
Refundacja wyrobów medycznych. Będą kolejne zmiany? Fot. Shutterstock
  • Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja w sprawie refundacji wyrobów medycznych dla pacjentów stomijnych
  • Posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS) zapytała, czy rozważane jest zwiększenie limitów kwot przeznaczonych dla osób ze stomią oraz, czy będą uwzględnione w refundacji inne potrzebne do właściwej pielęgnacji stomią produkty?
  • - Zapewniam, że minister zdrowia szczegółowo przeanalizował
    ostatnie postulaty organizacji pacjenckich oraz ekspertów, wiele z nich zostało uwzględnionych w ostatecznym kształcie przepisów, przede wszystkim wzrost limitów na poziomie min. 30 proc. - tłumaczy w odpowiedzi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski

Zmiany w refundacji wyrobów medycznych

Od lipca trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zmian w refundacji wyrobów medycznych na zlecenie, które zakłada zwiększenie refundacji m.in. aparatów słuchowych, niektórych soczewek czy czujników do monitorowania glikemii. 

Projekt sporo kontrowersji wywołuje w środowisku stomików, którzy mówią wprost, że "godzi we wszystkie aspekty życia osób ze stomią, przez co będziemy wykluczeni, będziemy zamknięci w czterech ścianach".

Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja w sprawie refundacji wyrobów medycznych dla pacjentów stomijnych, w której posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS) zapytała:

  1. Na jakim etapie są prace Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie?
  2. Czy rozważane jest zwiększenie limitów kwot przeznaczonych dla osób ze stomią?
  3. Czy będą uwzględnione w refundacji inne potrzebne do właściwej pielęgnacji stomią produkty?

Wyroby medyczne. Nowe rozporządzenie ws. refundacji

W przesłanej odpowiedzi podkreślono, że minister zdrowia jest po rundzie dwóch spotkań z organizacjami pacjenckimi Pol-ilko i Stomalife oraz Polskim Towarzystwem Pielęgniarek Stomijnych, a na ostatnim spotkaniu "został zaproponowany daleko idący kompromis ze strony ministra zdrowia, który ma przede wszystkim podnieść limity na worki i płytki stomijne dla wszystkich pacjentów ze stomią przy braku dopłat ze strony pacjentów, a także zapewnić refundację akcesoriów wspomagających i uszczelniających w stomii, z osobnymi limitem i niewielką współpłatnością na poziomie 24 zł miesięcznie".

- Niestety dotychczasowe analizy resortu wskazują, że przy obecnej konstrukcji przepisów, a także braku jakichkolwiek dopłat do limitu, refundacja wyrobów wspomagających i uszczelniających przez pacjentów ze specjalnymi uprawnieniami potrafi sięgać kilku tysięcy złotych miesięcznie - czytamy w piśmie.

- Wprowadzenie dopłaty 24 zł do limitu 120 zł ma na celu wbudowanie minimalnych hamulców w realizowaniu obecnych uprawnień przez tę grupę pacjentów - podkreślono. 

- Mimo tych starań i planów podniesienia finansowania wyrobów dla pacjentów ze stomią z 300 mln zł do 400 mln zł w 2023 r., część pacjentów,  reprezentowana głównie przez organizację Pol-ilko kwestionuje jakiekolwiek dopłaty, nawet do akcesoriów wspomagających i uszczelniających, proponując rozwiązania, które mogą prowadzić do jeszcze większych nadużyć obecnych przepisów - pisze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

"Protesty wynikają z radykalnie odmiennej sytuacji dwóch grup pacjentów ze stomią"

Podkreśla, że większość pacjentów przy obecnych limitach nie jest w stanie pozwolić sobie na refundację jakichkolwiek wyrobów wspomagających czy
uszczelniających i "obecne protesty wynikają w opinii resortu z radykalnie odmiennej sytuacji dwóch grup pacjentów ze stomią".

- Zapewniam, że minister zdrowia szczegółowo przeanalizował
ostatnie postulaty organizacji pacjenckich oraz ekspertów, wiele z nich zostało uwzględnionych w ostatecznym kształcie przepisów, przede wszystkim wzrost limitów na poziomie min. 30 proc. - dodaje Miłkowski.

Pełna treść odpowiedzi na interpelację w sprawie refundacji wyrobów medycznych dla pacjentów stomijnych do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum