Zielona Góra: zainwestowali w elektrofizjologię

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2010 14:35

Szpital Wojewódzki SP ZOZ im. K. Marcinkowskiego wydał ponad 700 tys. zł na remont i wyposażenie pracowni elektrofizjologii.

Pracownia została wyposażona m.in. w epilap, rejestrujący sygnał EKG z wnętrza serca; radiologiczne ramię C – aparat RTG, który pozwala umiejscowić elektrody w odpowiednim miejscu serca oraz stół z pływającym blatem.

Lecznica wyłożyła na sprzęt 540 tys. zł, z ministerialnego programu kardiologicznego POLCARD pozyskano 90 tys. zł. Na remont pracowni szpital wydał 180 tys. zł. W pracowni wykonywane są wszczepienia kardiowerterów, stymulatorów serca, defibrylatorów.

– Pracownia elektrofizjologii działa nieoficjalnie od stycznia 2010 r., ale na jej uroczyste otwarcie nastąpiło pod koniec czerwca. Czekaliśmy do końca modernizacji oddziału kardiologii. Jego remont został sfinansowany przez prywatnego darczyńcę, który ofiarował na ten cel 600 tys. zł. To najhojniejsza darowizna jaką szpital otrzymał od prywatnego sponsora. Do tej pory najwyższą sumą było 50 tys. zł – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adrianna Wilczyńska, rzecznik szpitala.

Oddział przeszedł generalny remont. Oprócz malowania, wymiany drzwi, podłóg i grzejników, zmodernizowano też m.in. instalację przywoławczą w salach chorych oraz sanitariaty, dyżurki lekarskie i pielęgniarskie.

W chwili obecnej oddział kardiologii ma 36 łóżek, w tym sześć na sali intensywnego nadzoru kardiologicznego. W skład oddziału wchodzą też:
• pracownia elektroterapii i elektrofizjologii,
• zakład diagnostyki kardiologiczne
oraz poradnie:
• kardiologiczna,
• kontroli stymulatorów,
• kontroli ICD,
• kardiochirurgiczna.

Rocznie diagnozowanych i leczonych jest tu ponad 7 tys. pacjentów: 3 tys. na oddziale i  4,5 tys. w poradniach.

– Cały czas staramy się podnosić nasze kwalifikacje oraz zwiększać zakres wykonywanych badań  i zabiegów. To, co nas ogranicza, a pacjentów naraża na kolejki to jedynie wielkość kontraktu. Jesteśmy w stanie przyjąć znacznie więcej chorych – podkreśla dr Krzysztof Kuc, ordynator oddziału kkardiologii.

Pierwszy stylmulator pracy serca lekarze z zielonogórskiej lecznicy wszczepili w 1994 r. Od tego czasu wszczepiono ponad 4 tys. różnych rodzajów stymulatorów oraz wykonano ponad 350 zabiegów z zakresu elektrofizjologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum