Zielona Góra: szpital będzie miał 64-rzędowy tomograf

Autor: Gazeta Wyborcza Zielone Góra/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 13:04

Szpital Wojewódzki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze wzbogaci się o 64-rzędowy tomograf komputerowy. Urządzenie trafi do szpitala w listopadzie.

Poprzedni tomograf służył lekarzon od 1994 roku. Urządzenie nie miało tzw. opcji spiralnej, która pozwala na szybkie przebadanie pacjenta. Z badań na starym sprzęcie skorzystało ok. 8,5 tys. pacjentów.

Nowy sprzęt pozwoli na przeprowadzenie badań w bardzo krótkim czasie. – Obrazy na nowym tomografie są robione z bardzo dużą dokładnością. Będzie można na ich podstawie dokonać oceny naczyń wieńcowych w sercu – wyjaśnia Wojciech Wierzchołowski, kierownik zakładu radiologii.

– Urządzenie będzie przydatne również w trakcie diagnozowania osób w bardzo ciężkim stanie, np. z obrażeniami wielonarządowymi. Wcześniej, żeby przebadać takiego chorego, potrzebne były zdjęcia rentgenowskie, USG i tomografia komputerowa.

Razem z tomografem szpital dostanie też stację roboczą, na której będzie można oglądać obrazy, również w trójwymiarze. Z maszyny skorzystają m.in. ratownicy medyczni, neurochirurdzy, neurolodzy, kardiolodzy.

Urządzenie kosztowało ok. 4 mln zł. Zakup tomografu został sfinansowany ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum