Zielona Góra: pieniądze na system radioterapii onkologicznej

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 16:00

Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze pozyskał ponad 6,5 mln zł na rozwój lubuskiej onkologii z narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Z otrzymanych unijnych pieniędzy szpital doposaży i zmodernizuje Lubuski Ośrodek Onkologii. Zakupiony zostanie m.in.: akcelerator wysokoenergetyczny z kolimatorem MLC z możliwością leczenia techniką IMRT wyposażony w system wizualizacji, który zastąpi aparat kobaltowy czy stację 3D planowania brachyterapii w technikach „redl-time plannig”.

Ośrodek jest jedynym ośrodkiem w województwie lubuskim posiadającym zakład radioterapii. Na 1,23 mln mieszkańców przypadają dwa akceleratory i jeden aparat kobaltowy.

Obecnie czas oczekiwania na radioterapię ambulatoryjną wynosi do 3 tygodni, stacjonarną 1-2 miesięcy. Wymiana wyeksploatowanego aparatu kobaltowego na  wysokoenergetyczny akcelerator umożliwi zlikwidowanie oczekiwania pacjentów na leczenie.

W 2006 roku zarejestrowano 2932 zachorowania na nowotwory złośliwe u osób mieszkających na terenie województwa lubuskiego. Współczynnik surowy wyniósł 295,6 (zachorowań na 100 tys.), zaś standaryzowany 181,1. Ogólna liczba zachorowań na choroby nowotworowe wzrasta w porównaniu do lat poprzednich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum