Zielona Góra: nowoczesna karetka udziela już pomocy noworodkom w Lubuskim

Autor: KL,USZG/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2019 11:55

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze pracuje już jedyna na terenie województwa lubuskiego, zakontraktowana przez NFZ, karetka przystosowana do przewożenia noworodków, w tym wcześniaków. Ambulans to dar od Fundacji PGE Energia Ciepła.

Zielona Góra: nowoczesna karetka udziela już pomocy noworodkom w Lubuskim
Nowej karetka neonatologiczna zakupiona dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dzięki pomocy finansowej Fundacji PGE Energia Ciepła. Fot. Materiały prasowe

Zakupiona specjalistyczna karetka transportuje średnio 20 małych pacjentów miesięcznie, pomagając tym samym ratować życie i zdrowie ponad 200 noworodków rocznie. Pierwszy kurs karetki odbył się po noworodka urodzonego w gorzowskim szpitalu, którego pilnie należało przewieźć do Poznania na zabieg okulistyczny.

Zakup ambulansu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGE Energia Ciepła, która w lutym tego roku przekazała na ten cel 300 tys. zł. Pomoc Fundacji okazała się szczególnie istotna, ponieważ poważnej awarii uległ dotychczasowy, wysłużony już ambulans szpitala.

Warto podkreślić, iż zielonogórski szpital jako jedyny w woj. lubuskim realizuje transport między szpitalny najmłodszych pacjentów, w tym wcześniaków. Rocznie karetka ''N'' pokonuje około 30 tys. km, a jej personel ratuje życie i zdrowie ponad 200 noworodków (w tym wcześniaków) urodzonych w lubuskich szpitalach.

Zdarza się, że podczas jednego kursu ambulans przejeżdża 800 km. Zespół specjalistycznej karetki neonatologicznej stanowią: lekarz neonatolog, pielęgniarka, ratownik medyczny i kierowca.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum