Zielona Góra: mają 64-rzędowy tomograf

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 19:05

Szpital Wojewódzki SP ZOZ im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze stał się posiadaczem 64-rzędowego tomografu komputerowego.

Tomografia komputerowa wykorzystuje coraz nowocześniejsze narzędzia.

Tomograf kosztował blisko 4 mln zł, z czego 3,5 mln zł pochodziło z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Możliwości tomografu są ogromne. Wojciech Wierzchołowski, kierownik Zakładu Radiologii w zielonogórskim szpitalu, mówiąc o zaletach tomografu wyjaśnia, że jeden obrót lampy pozwala na zrobienie kilkudziesięciu zdjęć, a z całego ciała można uzyskać nawet kilka tysięcy obrazów.  

Urządzenie jest bardzo dokładne. Pozwala dokonać oceny stanu naczyń wieńcowych w sercu. Z tomografu korzystać więc będą na pewno neurochirurdzy, jeśli będą musieli zobrazować zmiany wewnątrzczaszkowe. Można bowiem na tym tomografie precyzyjnie uwidocznić zmiany naczyniowe krwiaków czy naczyniaków.

Jak podaje portal gazeta.pl tomograf odegra także dużą rolę w e-radiologii. Kiedy kilka szpitali połączy się w sieć, będzie można bez problemu przesyłać zdjęcia między placówkami. Wówczas wystarczy jeden dyżurujący radiolog, a lekarze będą mogli się konsultować na odległość.

Otwarta pracownia to kolejny projekt, na który zielonogórska placówka dostała pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Prawie 9 mln złotych, z 12 mln zł łącznych kosztów, wyłożył Urząd Marszałkowski na stworzenie otwartego w ubiegłym roku Lubuskiego Ośrodka Neurochirurgii i Neurotraumatologii w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. Ośrodek, dzięki nowoczesnej i unikalnej w skali kraju aparaturze medycznej i innowacyjnych rozwiązaniach technologiczno-medycznych stał się jednym z najnowocześniejszych oddziałów neurochirurgicznych w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum