Zawiercie: szpital dostanie wydajny aparat do testów na obecność koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 14:31

Szpital Powiatowy w Zawierciu dostanie nowoczesne urządzenie do badań w kierunku zakażania koronawirusem. O zakupie aparatu za ponad 330 tys. zł zadecydował prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Urządzenie będzie wykorzystywane do wykonywania testów na obecność koronawirusa metodą PCR Fot. Shutterstock

- To urządzenie niezwykle ważne dla wszystkich mieszkańców powiatu zawierciańskiego - podkreślił prezydent.

Jak poinformował w poniedziałek (30 marca) naczelnik Wydział Komunikacji Społecznej w zawierciańskim magistracie Patryk Drabek, aparat Argenta QT-8000 z automatycznym ekstraktorem pozwala na wykonywanie jednocześnie do 98 testów.

- Urządzenie będzie wykorzystywane do wykonywania testów na obecność koronawirusa metodą PCR. Jest to jedyna w pełni sprawdzona metoda wykrywania obecności koronawirusa u pacjentów. Dzięki wyposażeniu w automatyczny ekstraktor zwiększy się szybkość badania próbek oraz polepszy się bezpieczeństwo personelu wykonującego badania - wskazał naczelnik.

Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Zawierciu podkreśla, że taki aparat jest placówce bardzo potrzebny, badania w miejscowym laboratorium przyspieszą proces diagnostyczny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze testy z pomocą nowego aparatu będą wykonywane już na początku przyszłego tygodnia.

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach do niedzielnego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa 3187 próbek. O planowanym rozpoczęciu testów na obecność tego patogenu także przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu informowała w piątek prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik. W laboratorium genetycznym w Zabrzu badania będą prowadzone metodą PCR wyłącznie na zlecenie wyznaczonych szpitali. Z kolei samorząd Gliwic poinformował kilka dni temu o zakupie wartego 200 tys. zł chemiluminescencyjnego analizatora immunologicznego dla tamtejszego Szpitala Miejskiego nr 4.

W całym woj. śląskim zakażenie koronawirusem badania potwierdziły dotychczas u 203 osób. Sześć z nich zmarło, cztery wyzdrowiały. Hospitalizowanych jest blisko 150 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum